Wionczek Mieczysław

powiększ mapę
Zdjęć : 1

Historia pomocy Mieczysława Wionczka

Mieczysław Wionczek urodził się w Warszawie i tu, wraz z rodzicami i trojgiem swojego rodzeństwa, przebywał w czasie okupacji niemieckiej. W 1941 r. zakochał się w ukrywającej się po „aryjskiej stronie” dwudziestoletniej Żydówce Teresie Idzikowskiej. Od tego czasu pomagał swojej narzeczonej i jej rodzinie. Jego rodzina bez zastrzeżeń zaakceptowała przyszłą synową i otoczyła duchowym i materialnym wsparciem ją oraz jej bliskich.


Ślub Mieczysława Wionczka i Teresy Idzikowskiej

Ślub pary odbył się w 1942 r., drugiego dnia Świat Wielkanocnych, w katedrze św. Jana. W uroczystości otwarcie uczestniczyła ukrywająca się rodzina Teresy Idzikowskiej, między innymi jej matka Michalina Idzikowska oraz przyrodnia siostra Romualda Perec z d. Krupka z sześcioletnią córeczką Antoniną, co miało odsunąć ewentualne podejrzenia od panny młodej. Młodzi małżonkowie zamieszkali przy ul. Franciszkańskiej 4.

Klasztor sióstr Urszulanek

W 1943 r., kiedy Antonina zachorowała na chorobę Heinego-Medina, Mieczysław znalazł jej miejsce w klasztorze sióstr Urszulanek przy ul. Tamka 30. W tym samym roku, w lipcu, Wionczkowie przyjęli dziewiętnastoletnią gosposię. Wiedzieli, że jest Żydówką. Krystyna Kozłowska (córka Matyldy z d. Imald i Jakuba Flamenba) mieszkała z nimi do wybuchu powstania warszawskiego. Wstąpiła do Ludowego Wojska Polskiego i przeszła szlak Warszawa-Berlin.

„Państwo Wionczek byli świadomi mojego pochodzenia i wiedzieli o grożącym im ze strony hitlerowców niebezpieczeństwie łącznie z karą śmierci. Jestem do dnia dzisiejszego pełna najwyższego podziwu dla tamtych (…) ludzi i wspominam to, co dla mnie uczynili z największą wdzięcznością” – napisała Krystyna Prutkowska w oświadczeniu dla Yad Vashem.

Teresa i młodszy brat Mieczysława – Roman pomagali żydowskim dzieciom ukrywanym przez Urszulanki w domu zakonnym przy Tamce 30,  zanosząc im paczki z żywnością i odzieżą.

Po wybuchu powstania warszawskiego Mieczysław pomógł ukryć się ciężarnej wówczas żonie i innym znajomym Żydom (między innymi rodzicom małej Antosi – Gustawowi i Romualdzie Perecom) u Urszulanek. Po zakończeniu walk, razem z zakonnicami przedostali się do Ożarowa, a następnie do klasztoru w Zakopanem. „W podróży” przyszła na świat córka Wionczków – Katarzyna.

Powojenne losy Wionczków

Po wojnie Mieczysław i Teresa Wionczek z córeczką wyjechali do Meksyku. Wkrótce dołączyli do nich matka Teresy i brat – Jerzy, który przeszedł przez kilka hitlerowskich obozów.

Krystyna Kozłowska wyszła za mąż za znanego satyryka – Józefa Prutkowskiego. Zamieszkali w Warszawie przy ul. Dąbrowskiego. W Polsce pozostała także mała Antonina, po mężu Dworakowska. Rodziny ocalałych do dziś utrzymują serdeczny kontakt z rodziną Wionczków.

2 stycznia 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Mieczysława Wionczka tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Historie pomocy w okolicy