Rodzina Kaczorowskich

powiększ mapę

Audio

3 audio

Historia pomocy - Rodzina Kaczorowskich

W czasie okupacji niemieckiej rodzina Kaczorowskich mieszkała w Piastowie koło Warszawy. Nastoletni Bohdan pracował jako mechanik w fabryce w pobliskim Pruszkowie. To głównie on utrzymywał rodzinę. Był żołnierzem Armii Krajowej.

W maju 1942 r. siostra Bronisławy Kaczorowskiej, Maria Salmonowicz, poprosiła krewnych o ukrycie 4-letniej Żydówki, Krysi Szrajer, córki znajomej. „Bierzemy Krysię, sprawa załatwiona… Nic nie potrzeba płacić, tu jest tak: ojciec, matka, ja, trzy osoby, to jeszcze dziecko, czwarta się wyżywi, jakoś będzie.” – wspomina swoje słowa Bohdan Kaczorowski.

Dziewczynka mieszkała z Kaczorowskimi do końca wojny i była traktowana jak członek rodziny. Przedstawiali ją jako daleką krewną. Dzięki fałszywej metryce i „aryjskiemu wyglądowi” poruszała się swobodnie po domu i miasteczku. Niemcy w czasie rewizji nie domyślili się jej prawdziwej tożsamości.

Kiedy po dziecko przyjechała matka, Kaczorowskim ciężko się było rozstać: „Myśmy się tak przyzwyczaili do tej Krysi. To było takie naprawdę dziecko. Żal, trudno to. Trudno było to potem przeżyć. Tej Krysi tak nam brakowało, jak oni wyjechali. Ojcu też, a mnie szczególnie brakowało tej Krysi.” – opowiada Bohdan Kaczorowski. 

Historie pomocy w okolicy