Rodzina Trzeciaków

powiększ mapę

Audio

4 audio

Historia pomocy - Rodzina Trzeciaków

Edward i Eufrozyna Trzeciakowie oraz ich dwóch synów mieszkali w Brzozowicy koło Międzyrzeca Podlaskiego. Edward był leśniczym.

W roku 1942 jadący wozem Trzeciak znalazł przy drodze płaczącą dziewczynkę; zabrał ją ze sobą do domu. Była to Żydówka Lidia Damm, która razem z matką uciekła z getta lwowskiego. Jeszcze we Lwowie Karol Kuryluk zaopatrzył obie w fałszywe dokumenty; dla Lidii na nazwisko Maria Ludmiła Kogut. Trzeciakowie nazwali dziewczynkę Ludką i zapewnili jej opiekę do końca wojny.

Leżąca na uboczu leśniczówka była bezpieczna od wścibskich sąsiadów, ale narażona na inne niebezpieczeństwa. Często w obejściu bywała niemiecka służba leśna, a nocami pojawiały się bandy, w miarę zbliżania się frontu radziecko-niemieckiego coraz bardziej aktywne. W obawie przed ich atakami Edward wyprawił żonę z synami do Międzyrzeca, zostając w leśniczówce tylko z Ludką.

Gdy nadeszły wojska radzieckie, Trzeciakowie ruszyli razem z nimi na zachód; ostatecznie osiedli w Trójmieście. Akowska przeszłość Edwarda stała się powodem prześladowań jego i rodziny w powojennej Polsce. Ludka zdecydowała, że chce zamieszkać w domu dziecka i na długo straciła kontakt z byłymi opiekunami. Odnalazła ich po latach i wystąpiła o uhonorowanie Edwarda i Eufrozyny tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Weitman Wioletta, Wywiad ze Stanisławem Trzeciakiem, synem Euforyzny i Edwarda Trzeciaków, Lublin 1.01.2008