Rodzina Szulców

powiększ mapę

Historia pomocy - Rodzina Szulców

Ziemiańska rodzina Szulców posiadła majątek Jeziorzany, położony w pobliżu Czortkowa. Józef Szulc korzystał przed wojną z usług kancelarii prawniczej Izraela Wintera i był jego bliskim znajomym. Izrael Winter został zamordowany przez nazistów 25.08.1941 r. w czasie masowej egzekucji miejscowych inteligentów. Po jego śmierci Józef utrzymywał kontakty z wdową.

W 1942 r. wdowa po Izraelu Netka Winter z d. Szternszus i jej 6-letnia córka Marta trafiły do getta. Latem 1943 r., kilka miesięcy po pierwszych „akcjach”, Józef Szulc zaproponował znajomej, by oddała mu dziecko pod opiekę. Kobieta, świadoma losu, jaki czeka je za murami, zgodziła się.

Szulcowie mieszkali już wówczas w Warszawie przy ul. Pytlasińskiego 18. Tu dziewczynka ukrywała się do sierpnia 1944 r., przez pewien czas razem z inną Żydówką, Różą Rozensztok.

W czasie Powstania trafiła ze służącą Heleną Czaplińską do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po dwóch tygodniach udało im się uciec. Przez kilka miesięcy mieszkały i pracowały w bardzo ciężkich warunkach na wsi pod Krakowem. W styczniu 1945 r. powróciły do zrujnowanej stolicy.

Wiosną 1945 r. Martę Winter odnaleźli i odebrali krewni.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu