Rodzina Śliwczyńskich

powiększ mapę
Zdjęć : 9

Historia pomocy - Rodzina Śliwczyńskich

Przed wojną mieszkający obok siebie w Mławie Śliwczyńscy i Złotnikowie utrzymywali przyjacielskie stosunki, a ich córki chodziły razem do jednej klasy. W czasie okupacji los zrządził, że obie rodziny znalazły się w Warszawie – z tą różnicą, że Śliwczyńscy po „aryjskiej stronie”, a Złotnikowie w getcie.

Kiedy Ella Złotnik wraz z ojcem uciekli na „aryjską stronę”, znaleźli schronienie w mieszkaniu Śliwczyńskich przy ul. Chałubińskiego 11. W 1944 r. Ella została aresztowana i miała zostać wywieziona do obozu zagłady, jednak Jerzy zdołał wydostać ją z obozu przejściowego znajdującego się przy ul. Skaryszewskiej. Wystarał się dla niej o aryjskie papiery na nazwisko Elżbieta Zakrzewska i udzielił schronienia. Później, po aresztowaniu Jerzego, Ella przeniosła się do jego ojca, Tadeusza, który opiekował się nią aż do wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie Ella wyemigrowała do USA.

W domu Śliwczyńskich do wybuchu Powstania Warszawskiego ukrywali się także inni Żydzi z Mławy m. in. Jakub Kleniec z córką Rut, Józef Makowski oraz pani Bieżuńska.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 1727
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu