Rodzina Baranków

powiększ mapę
Zdjęć : 5

Historia rodziny Baranków

Rankiem 15 marca 1943 r. przyjechało z Miechowa do Siedlisk (woj. małopolskie) kilku umundurowanych Niemców, którzy udali się do sołtysa. Nakazali mu zgromadzenie miejscowych mężczyzn.


Zbrodnia w Siedliskach

Po przybyciu mężczyzn wszyscy ruszyli w kierunku zabudowań rodziny Baranków, w których dokonano gruntownej rewizji. W jej trakcie wykryto w stajni schowek, a w nim czterech mężczyzn – pochodzących z Miechowa braci Gotfrydów i ich ojca. Z zeznań świadka Jana Kani:

„[…] jeden z Niemców wskazał na poddasze chlewu przylegającego bezpośrednio do domu Baranka i tam zaglądnął. Okazało się, że pomiędzy domem a chlewem Baranka wymurowana była dodatkowa ścianka i tam urządzony był schowek. Żydom nakazano wyjść z kryjówki. Mężczyzn wyprowadzono za chlew i zastrzelono. Ich ciała pochowano za stodołą”.

Po zamordowaniu Żydów Niemcy udali się do domu Baranków. Wyprowadzili Łucję i Wincentego do stodoły, gdzie ich zastrzelili. Po chwili przyprowadzili tam również dzieci, którym nakazali uklęknąć w drzwiach stodoły i je również zastrzelili. Po popełnionej zbrodni obrabowali dom Baranków. Nie znaleźli jednak macochy Wincentego, Katarzyny. Grożąc, że wymordują całą wieś, nakazali mieszkańcom odnalezienie jej. Następnego dnia sąsiedzi odprowadzili Katarzynę na niemiecki posterunek, gdzie najprawdopodobniej została zamordowana. 

Uhonorowanie rodziny Baranków

Grób rodziny Baranków znajduje się na cmentarzu parafialnym w Miechowie. W 2013 r. został odnowiony. 3 lipca 2012 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Łucję, Wincentego i Katarzyne Baranków tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 24 grudnia 2012 tytuł ten otrzymali również Henryk i Tadeusz Barankowie. 

 

Artykuł pochodzi z albumu Polacy Ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci, 2013.
POBIERZ ALBUM

 


RODZINY ULMÓW, KOWALSKICH I BARANKÓW NA MONETACH NBP

Trzy rodziny, które zginęły za pomoc udzielaną Żydom zostały upamiętnione przez Narodowy Bank Polski w serii numizmatycznej „Polacy ratujący Żydów”

HISTORIA RODZINY ULMÓW Z MARKOWEJ

24 marca 1944 r. niemieccy żołnierze rozstrzelali całą rodzinę – Józefa, Wiktorię, ich szóstkę dzieci i ukrywających się Żydów

HISTORIA RODZINY KOWALSKICH Z CIEPIELOWA

Przeczytaj o jednej z największych egzekucji wykonanych w trakcie okupacji na Polakach za pomoc udzielaną Żydom. Polskie rodziny i ukrywający się Żydzi – 34 osoby – zostały bestialsko zamordowane.