Rankiem 15 marca 1943 r. przyjechało z Miechowa do Siedlisk (woj. małopolskie) kilku umundurowanych Niemców, którzy udali się do sołtysa. Nakazali mu zgromadzenie miejscowych mężczyzn.
Zbrodnia w Siedliskach
Po przybyciu mężczyzn wszyscy ruszyli w kierunku zabudowań rodziny Baranków, w których dokonano gruntownej rewizji. W jej trakcie wykryto w stajni schowek, a w nim czterech mężczyzn – pochodzących z Miechowa braci Gotfrydów i ich ojca. Z zeznań świadka Jana Kani:
„[…] jeden z Niemców wskazał na poddasze chlewu przylegającego bezpośrednio do domu Baranka i tam zaglądnął. Okazało się, że pomiędzy domem a chlewem Baranka wymurowana była dodatkowa ścianka i tam urządzony był schowek. Żydom nakazano wyjść z kryjówki. Mężczyzn wyprowadzono za chlew i zastrzelono. Ich ciała pochowano za stodołą”.
Po zamordowaniu Żydów Niemcy udali się do domu Baranków. Wyprowadzili Łucję i Wincentego do stodoły, gdzie ich zastrzelili. Po chwili przyprowadzili tam również dzieci, którym nakazali uklęknąć w drzwiach stodoły i je również zastrzelili. Po popełnionej zbrodni obrabowali dom Baranków. Nie znaleźli jednak macochy Wincentego, Katarzyny. Grożąc, że wymordują całą wieś, nakazali mieszkańcom odnalezienie jej. Następnego dnia sąsiedzi odprowadzili Katarzynę na niemiecki posterunek, gdzie najprawdopodobniej została zamordowana.
Uhonorowanie rodziny Baranków
Grób rodziny Baranków znajduje się na cmentarzu parafialnym w Miechowie. W 2013 r. został odnowiony. 3 lipca 2012 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Łucję, Wincentego i Katarzyne Baranków tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 24 grudnia 2012 tytuł ten otrzymali również Henryk i Tadeusz Barankowie.
Artykuł pochodzi z albumu Polacy Ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci, 2013. POBIERZ ALBUM |
RODZINY ULMÓW, KOWALSKICH I BARANKÓW NA MONETACH NBP
HISTORIA RODZINY ULMÓW Z MARKOWEJ
HISTORIA RODZINY KOWALSKICH Z CIEPIELOWA