Rodzina Kubiczków

powiększ mapę

Audio

3 audio

Historia pomocy - Rodzina Kubiczków

W marcu 1941 roku Niemcy utworzyli w Krakowie getto. Wielu Żydów przeczuwając zamiary okupanta szukało ratunku ukrywając się po tak zwanej aryjskiej stronie, jednym z nich był Jan Wolf, który znalazł schronienie w domu Bożeny i jej rodziców Marii i Mieczysława Kubiczków.

Państwo Kubiczkowie wraz z trójką dzieci mieszkali w centrum. Pamiętnego marca znajomy poprosił ojca Bożeny aby udzielił on pomocy i schronienia Żydowi. Rodzina Kubiczków zgodziła się na to bez wahania, chociaż Jan Wolf był dla nich zupełnie obcym człowiekiem. Został on ukryty w jednym z pokoi, w którym zasłonięto okna i zaryglowano drzwi. Bożena wraz z rodziną dostarczali Janowi żywność i inne niezbędne rzeczy, nie oczekując niczego w zamian.

Jan pozostał u Kubiczków do stycznia 1945 roku, to jest do czasu kiedy miasto opuścili Niemcy. Po wojnie zachował on serdeczny kontakt z rodziną, która go uratowała. 

Prezentowany tekst pochodzi z wystawy Polscy Bohaterowie: Ci, którzy ratowali Żydów przygotowanej przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i PAJA.