Kosibowicz Tadeusz

powiększ mapę

Historia pomocy - Kosibowicz Tadeusz

Dr Tadeusz Kosibowicz był od 1921 r. dyrektorem Szpitala Powiatowego w Będzinie. Kiedy w pierwszych dniach września 1939 r. Będzin został zajęty przez Niemców, w szpitalu przebywało wielu rannych. Wśród nich znalazł się  Żyd o nazwisku Skrzypek, który wymagał długotrwałego leczenia. Dr Kosibowicz zmienił nazwisko żydowskiego pacjenta na Krawczyk i zatrudnił go w szpitalu. Podobnie postępował wobec innych żydowskich pacjentów. W tej działalności wspierali go dr Ryszard Nyc i siostra Rufina Świrska.

Kiedy nocą z 8 na 9 września 1939 r. Niemcy podpalili będzińską synagogę wraz z  modlącymi się w środku ludźmi, dr Kosibowicz jako pierwszy ruszył na pomoc rannym, którym udało się zbiec do pobliskiego kościoła. Tam schronienia udzielił uciekinierom ksiądz Mieczysław Zawadzki. Pod opiekę dr. Kosibowicza trafił m.in. Icchak Turner. Mocno poparzony, dzięki wsparciu księdza Zawadzkiego, dostał się do szpitala, mimo niemieckiej blokady przy wejściu. W szpitalu umieszczono także innego rannego Żyda – Huberfelda. Jego siostra Sala świadczyła po latach o bohaterstwie dr. Kosibowicza.

Dr Kosibowicz pomagał wszystkim chorym, także Niemcom. Został zadenuncjowany przez swoją niemiecką pacjentkę, która przebywając na leczeniu szpitalnym w kwietniu 1940 r. odkryła, że doktor przetrzymuje u siebie w szpitalu Żyda pod fałszywym nazwiskiem Krawczyk. 8 maja 1940 r. gestapo aresztowało dr. Kosibowicza oraz dr. Ryszarda Nyca i siostrę Rufinę Świrską. Wszyscy otrzymali wyroki śmierci, które w ostatnim momencie zostały zamienione na pobyt w obozie koncentracyjnym. Dr Kosibowicz przebywał kolejno w KL Dachau, KL Sachsenhausen, na Majdanku (KL Lublin) oraz KL Gross-Rosen. Tam, podobnie jak w poprzednich obozach, pełnił funkcję lekarza-więźnia opiekując się m.in. Żydem z Będzina – Zvi Landauem – do momentu, gdy ten został przeniesiony do innego obozu.

Po odzyskaniu wolności dr Kosibowicz wrócił do Będzina i objął stanowisko dyrektora szpitala. Zmarł na zawał serca 6 lipca 1971 r. w katowickim szpitalu klinicznym. Pochowany został w rodzinnym grobowcu w Jaworzu koło Bielska-Białej.

Bibliografia

  • Rydel Zofia, Z Rydzem Śmigłym i Barbarą Radziwiłłówną w tle
  • Zielińska Joanna, Pośmiertne podziękowanie dr. Tadeuszowi Kosibowiczowi, Gazeta Wyborcza z 23.08.2006
  • Red. Rajca Czesław, Rosiak Elżbieta, Wiśniewska Anna, Jesteśmy świadkami. Wspomnienia byłych więźniów Majdanka