Rodzina Orczykowskich

powiększ mapę
Zdjęć : 7

Historia pomocy - Rodzina Orczykowskich

Rodzina Orczykowskich (Józefa, Antoni oraz ich syn Zenon) i Helena Politańska przed wojną mieszkali po sąsiedzku w jednej z kamienic w Katowicach. Po niemieckiej inwazji i wcieleniu Śląska do Rzeszy pani Helena została wywieziona do jednego z obozów, skąd na szczęście udało jej się uciec. Pan Zenon wspomina, że dokonała tego wyczynu w przebraniu siostry Czerwonego Krzyża.

Szukając ratunku zwróciła się do swoich sąsiadów z Katowic, którzy jej pomogli: w 1943 r. Helena znalazła schronienie w mieszkaniu państwa Orczykowskich. Polska rodzina, chociaż była świadoma ryzyka jakie wiązało się z udzielaniem pomocy osobie pochodzenia żydowskiego, nie zawahała się przyjąć pani Heleny pod swój dach i zapewniła jej troskliwą opiekę.

W ich mieszkaniu w 1943 r. przez krótki czas przebywał także siostrzeniec pani Heleny, Motek Krell, a w 1944 r. Regina Sokołowska, Polka działająca w AK i ścigana przez Niemców.

Helena Politańska przeżyła wojnę jako jedyna z całej swojej rodziny. Wyemigrowała do Izraela. W 1998 r. państwo Orczykowscy zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Bibliografia

  • Dopieralska Magdalena, Wywiad z Zenonem Orczykowskim, Katowice 1.01.2007
  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 686
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu