90. urodziny Janiny Goldhar

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 14 stycznia 2019
14 stycznia 1929 r. w Warszawie urodziła się Janina Goldhar z domu Proner (podczas wojny Pogonowska) – ocalała z Zagłady, emigrantka Marca '68, emerytowana profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie, wieloletnia wolontariuszka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W dniu 90. urodzin składamy Jubilatce najlepsze życzenia, a czytelnikom i czytelniczkom portalu Polscy Sprawiedliwi przypominamy historię Pani Janiny oraz jej autorskie teksty o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ocalałych z Zagłady na naszych stronach.

Polska to miejsce, w którym się wychowałam.
To kraj, którego kultura jest mi bliższa niż jakakolwiek inna.
Mam do Polski ogromny sentyment.

Janina Goldhar, córka Mieczysława Pronera i Marii z Asterblumów, urodziła się 90 lat temu w Warszawie. Ocalała z Zagłady. W następstwie wydarzeń Marca '68 r. wyemigrowała do Izraela, gdzie mieszka do dziś jako emerytowana profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Poznaj historię Janiny Goldhar

Z okazji 90. urodzin Janiny Goldhar przypominamy historię jej ocalenia z Zagłady z pomocą Marii Palester (1897–1991), Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w swoim mieszkaniu przy ul. Łowickiej 53 w Warszawie ukrywała także matkę Pani Janiny, Marię Proner, dziadków Maurycego i Salomeę Asterblumów oraz ciotkę Stefanię.

Losy Pronerów i Palestrów przedstawiliśmy także w wirtualnej wystawie „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”.

W osobnym wspomnieniu przywołujemy historę Marii Proner.

Czytaj artykuły Janiny Goldhar

W tym dniu szczególnie polecamy lekturę autorskich tekstów Janiny Goldhar, opracowanych w ramach wieloletniej pracy wolontariackiej w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, najczęściej wspólnie z bliską przyjaciółką Jadwigą Rytlową (1928–2016). Większość tekstów opracowanych przez Panią Janinę lub z jej pomocą i zaangażowaniem, powstało w oparciu o historie opowiedziane z perspektywy ocalałych z Zagłady, mieszkających – jak ona – w Izraelu. 

Poniżej lista wybranych artykułów: