Rodzina Bajaków

powiększ mapę

Audio

7 audio

Historia rodziny Bajaków

Jakub Hersz Griner (późniejszy ks. Grzegorz Pawłowski) urodził się w religijnej żydowskiej rodzinie w Zamościu. Miał brata, Chaima – najstarszego z rodzeństwa, i dwie siostry – Szajndlę i Surę. Jakub był najmłodszym dzieckiem Mariem i Mendla Grinerów. Rodzina żyła ze sprzedaży drzewa opałowego i węgla, latem dzierżawili sad.


Początki okupacji niemieckiej

W momencie wybuchu II wojny światowej Jakub miał 8 lat. Początkowo Zamość zajęli Rosjanie, po kilku dniach wkroczyły wojska niemieckie. Chaim uciekł wraz z cofającymi się oddziałami sowieckimi.

Początki okupacji niemieckiej nie oznaczały jeszcze dla Żydów masowych mordów, a przede wszystkim pogorszenie warunków życia, liczne prześladowania i upokorzenia. Wysiedlenia i mordy na wielką skalę niemcy rozpoczęli w 1941 r. Grinerowie trafili do obozu przejściowego w Izbicy. Młodemu Jakubowi udało się stamtąd uciec.

Jakub wspomina, że przez długi czas błąkał się po polach i lasach. Pukał do różnych domów, został na noc, dwie, ale nigdzie nie udało mu się dłużej zagrzać miejsca. Poczuł się bezpieczniej dopiero, gdy jakiś nieznany mu, przypadkowo spotkany po drodze żydowski chłopiec dał mu fałszywą metrykę chrztu.

Schronienie w gospodarstwie Bajaków

W końcu trafił do gospodarstwa Bajaków, którzy pozwolili mu zostać i dobrze go traktowali. Pracował, głównie pasł bydło. Po sprzeczce (a w relacji rodziny Bajaków, po pojawieniu się we wsi podejrzeń) opuścił jednak ich dom i poszedł do sąsiadów – Kuronów. Przyjęli go do pomocy w gospodarstwie, posłali też do szkoły. Kiedy jednak siostra gospodarza nazwała go Żydem – uciekł.  Wrócił do Bajaków, którzy gospodarzyli już w innej wsi. Pozwolili mu zostać i pracować przy wypasie krów. Gdy nie dopełnił swoich obowiązków, doszło do awantury, po której znów uciekł. Do nadejścia kolejnego frontu pracował w kolejnym gospodarstwie.

Uhonorowanie rodziny Bajaków

Jakub Hersz Griner przeżył niemiecką okupację i po wojnie dokonał konwersji na katolicyzm, a w 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. 12 lipca 2001 r. Instytut Yad Vashem z Jerozolimy uhonorował rodzinę Bajaków tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Opracowano na podstawie relacji pochodzącej ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, zarejestrowanej w ramach projektu „ Światła w ciemności – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”