Rodzina Kędrów

powiększ mapę

Audio

2 audio

Historia pomocy - Rodzina Kędrów

Michalina Kędra mieszkała w Humniskach, tej samej podkarpackiej wsi, w której miał gospodarstwo Józef Dąbrowiecki. Ukrywał on przez jakiś czas żydowską rodzinę Marków, jednak częste rewizje w jego obejściu sprawiły, że trzeba było szukać dla nich innego miejsca.

Znalazło się ono w domu Michaliny Kędry. Gospodyni – choć miała w domu czworo dzieci i ukraińskiego lokatora – zgodziła się pomóc. Jej mąż przygotował dla Marków dwie kryjówki, najpierw w spiżarce, potem na strychu stajni. W opiece nad ukrywanymi Michalinie pomagała najstarsza córka Helena. Aby zapewnić wyżywienie wszystkim domownikom, obie kobiety jeździły na targi. Helena szmuglowała żywność i wódkę do Krakowa, Michalina docierała aż do Lwowa.

Mimo wszelkich środków ostrożności nieomal doszło do wpadki, gdy do domu zapukała policja z kartą pracy dla Heleny. Markowie, chowając się pośpiesznie w specjalnej skrytce na strychu, narobili hałasu, który policjantom wydał się podejrzany. Zażądali wpuszczenia na górę, zrobili przeszukanie, ale nie znaleźli ukrytych za cienkim przepierzeniem Marków.

Dodatkowym zagrożeniem dla wszystkich były długie, niekiedy całonocne wizyty ukraińskich policjantów, którzy najpierw przychodzili do swego krajana, a z czasem uznali się za pożądanych gości także w kuchni gospodyni.

Markowie spędzili w domu Michaliny okres od lata 1942 do lata 1944, kiedy to na te tereny wkroczyła Armia Czerwona. Byli wolni.

Bibliografia

  • Gospodarczyk Hanna, Wywiad z Heleną Bocoń, Humniska 1.05.2009
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu