Upamiętnienia Ireny Sendlerowej
W 1999 roku trzy uczennice z miasteczka w Kansas w USA w ramach szkolnego projektu przygotowały spektakl Life in a Jar (Życie w słoiku). Pokazana w nim historia kobiety, która wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, odniosła sukces. Dwa lata później Liz, Megan i Sabrina odwiedziły swoją bohaterkę w Polsce. Dzięki Amerykankom Polacy odkryli Sprawiedliwą.
Dziś w Polsce nie brakuje upamiętnień Ireny Sendlerowej. Przyjmują najróżniejsze formy – od nazw ulic, placów i szkół, przez nagrody jej imienia, murale, po monety i znaczki pocztowe, a nawet odmianę tulipana. Inicjatywy te mają zarówno charakter oficjalny – państwowy czy samorządowy, jak i oddolny. Jej postać łączy i inspiruje. Upamiętnień znacząco przybywa w związku z Rokiem Ireny Sendlerowej (2018).
Nagrody im. Ireny Sendlerowej
Irena Sendlerowa patronuje dwóm nagrodom.
Pierwszą nagrodę przyznaje Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz ze Stowarzyszeniem „Dzieci Holocaustu” w Polsce, wyróżniając co roku nauczycieli i nauczycielki. Laureatów nagrody „Za naprawianie świata” docenia się za:
- nauczanie i wychowywanie w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych,
- inspirowanie do działań zgodnych z tymi zasadami,
- odgrywanie aktywnej roli w szkole oraz społeczności lokalnej.
Pierwszego finalistę w 2006 r. wybrała sama Sprawiedliwa. Kapitułę nagrody tworzą propagatorzy dialogu międzykulturowego m.in.: Elżbieta Ficowska, Paula Sawicka, Robert Szuchta. Przewodniczący, Krzysztof Czyżewski, charakteryzuje kandydatów jako tych, którzy posiadają cnoty Ireny Sendlerowej – odwagę połączoną ze zdolnościami organizacyjnymi, empatię i samokrytycyzm idące w parze z wytrwałością w działaniu.
Drugie wyróżnienie – Nagrodę im. Ireny Sendlerowej – przyznaje Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej od 2008 roku. Wyróżnia Polaków, którzy swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. Wyboru dokonują liderzy społeczności żydowskiej w Polsce. Wśród laureatów znajdują się m. in.: Jan Jagielski, Maria Janion, Bogdan Białek.
Przestrzeń publiczna
Ulicą Ireny Sendlerowej spacerować można w Iławie, Gdańsku, Ostrołęce, Lublinie, Bytomiu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Białymstoku, Bielsku-Białej, Zielonej Górze. 15 maja 2013 r. aleję jej imienia otwarto na warszawskim Muranowie pomiędzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN a pomnikiem Bohaterów Getta. W uroczystości brali udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Janina Zgrzembska.
Przeczytaj także:
- Otwarcie Alei im. Ireny Sendlerowej przed Muzeum POLIN w Warszawie
- Rok Ireny Sendlerowej (2018)
- Postawy Polaków wobec Żydów podczas Zagłady
W stolicy znajdują się również dwie tablice pamiątkowe. Pierwszą, w setną rocznicę urodzin Sprawiedliwej, z inicjatywy mieszkańców i władz samorządowych dzielnicy Ochota odsłonięto na ścianie przychodni przy ul. Pawińskiego 2 (d. Opaczewska). W budynku w latach 30. XX w. działał Obywatelski Komitet Pomocy Społecznej. W Sekcji Pomocy Matce i Dziecku pracowała Sendlerowa. W 2015 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Woli oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Ludwiki 6 umieszczono tablicę na budynku, w którym Sendlerowa mieszkała do 1943 roku. Tablica jej poświęcona zawisła także na ścianie kamienicy przy al. 3 Maja 14 w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie dorastała w latach 20.
Od 2014 r. Fundacja Klamra, której celem jest promowanie różnorodności i angażowanie do działania, realizuje cykl murali. Naścienne malowidła przypominające Irenę Sendlerową stawiają ją za wzór. Akcja ma charakter społecznościowy – buduje sieć ludzi, organizacji i instytucji, ma tworzyć wspólnotę. Pierwszy mural powstał na ścianie kamienicy w Bielsku-Białej. Kolejne m.in. w Cieszynie, Krakowie i Białymstoku.
Monety, znaczki i tulipan Ireny Sendlerowej
2 grudnia 2009 r. Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Ireny Sendlerowej w serii „Polacy ratujący Żydów” o nominale 20 zł w nakładzie 100 tys. sztuk.
W marcu 2018 r. Poczta Polska wydała serię znaczków z okazji Roku Ireny Sendlerowej. Nakład wynosi 100 tys. sztuk. Kilka lat temu serię znaczków poświęconych Sprawiedliwej wydała również poczta izraelska.
Irena Sendlerowa ma też swoją odmianę tulipana. Kwiat w kolorze czerwieni z żółtą plamką na dnie wyhodował Jan Lighart z Holandii. Odporny na choroby, szkodniki oraz mrozy długo kwitnie. Pomysłodawczynią nadania mu imienia Sprawiedliwej była Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oddział w Poznaniu Alicja Bromberger Kobus.
Szkoły im. Ireny Sendlerowej
„Szkoła jest pomnikiem najpiękniejszym”, podkreśla Janina Zgrzembska, córka Sprawiedliwej. Irena Sendlerowa patronuje kilkudziesięciu placówkom w Polsce i na świecie.
Pierwszą szkołą, która w 2007 r. przyjęła imię Ireny Sendlerowej, było Gimnazjum nr 23 w Warszawie. W budynku znajduje się sala, w której zgromadzono związane z patronką eksponaty i dokumenty oraz prace uczniów inspirowane jej historią. Prowadzone są tam zajęcia poświęcone historii II wojny światowej i Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.
W 2010 r., w setną rocznicę urodzin bohaterki, w gimnazjum odbył się pierwszy zjazd szkół „sendlerowskich”. Do uczestników list przesłał prezydent Lech Kaczyński:
„Jeśli […] widzicie, że ktoś cierpi lub jest niesprawiedliwie traktowany, nie bójcie się zareagować. Pamiętajcie wówczas o słowach Pani Ireny, że gdy człowiek tonie, trzeba mu pomóc – bez względu na rasę, religię, narodowość. Niech ona będzie dla Was przykładem, jak pokonywać obojętność”.
W 2016 r. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gościło uczestników III zjazdu, który miał charakter międzynarodowy. Wzięli w nim udział reprezentanci ponad trzydziestu szkół z Polski, Meksyku, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
- Szkoła Podstawowa nr 19 w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 11 w Chełmie
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 213 w Warszawie
- Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 38 w Warszawie
- Szkoła Podstawowa w Dobroszycach
- Szkoła Podstawowa TAK w Opolu
- Szkoła Podstawowa w Woli
- Szkoła Podstawowa nr 58 w Bydgoszczy
- Szkoła Podstawowa w Starogrodzie
- Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie
- Społeczna Szkoła Podstawowa STO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Ciechanowie
- Gimnazjum nr 2 w Głogowie
- Gimnazjum nr 23 w Warszawie
- Gimnazjum w Toszku
- Gimnazjum Gminne w Sianowie
- Gimnazjum Integracyjne nr 61 w Warszawie
- Gimnazjum nr 2 w Otwocku
- Gimnazjum w Sępopolu
- Gimnazjum Niepubliczne nr 1 w Warszawie
- Publiczne Gimnazjum w Kramsku
- Liceum Ogólnokształcące w Tarczynie
- Liceum Ogólnokształcące w Skwierzynie
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Łodzi
- Zespół Szkół w Przemkowie
- Zespół Szkół Prywatnych PORKOM w Gnieźnie
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Dworze Gdańskim
- Polska Szkoła w Hull
Karolina Dzięciołowska, maj 2018
Opracowano na podstawie: bibliografia
Przeczytaj także
- Biografia Ireny Sendlerowej
- Sieć współpracownic Ireny Sendlerowej
- Działalność Ireny Sendlerowej w „Żegocie”
- Dzieci Ireny Sendlerowej
- Pamiątki po Irenie Sendlerowej
- Upamiętnienia Ireny Sendlerowej
- Źródła o Irenie Sendlerowej