Sprawiedliwi na świecie
W ramach cyklu artykułów przybliżamy historię pomocy udzielanej Żydom w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech i Ukrainie wraz z historycznym kontekstem okupacji niemieckiej w tych krajach.

Sprawiedliwi na Ukrainie
Decyzja o niesieniu Żydom pomocy okupiona była, podobnie jak na terenach okupowanej Polski, ryzykiem represji, a nawet śmierci, która groziła ratującym ze strony Niemców oraz miejscowych kolaborantów.

Sprawiedliwi w Niemczech
Wedle szacunków w latach 1941-45 na terenie Trzeciej Rzeszy ukrywało się około 10-15 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, w tym ponad 5 tysięcy ukrywało się w Berlinie.

Sprawiedliwi w Danii
W październiku 1943 r. 90 proc. duńskich Żydów przedostało się do neutralnej Szwecji i uniknęło tragicznego losu większości europejskich Żydów. W ucieczce pomogła im znaczna część duńskiego społeczeństwa.

Sprawiedliwi w Norwegii
60 proc. norweskich Żydów uciekło w czasie wojny do Szwecji. Większości z nich pomogli uczestnicy norweskiego ruchu oporu.

Sprawiedliwi w Holandii
W porównaniu z Francją czy Belgią procent ocalonych żydowskich mieszkańców Holandii był najmniejszy. Przyjmuje się, że wojnę przetrwało około 58 tys. Żydów, tj. 27%. Jaki był zatem udział Holendrów w ich ratowaniu?

Sprawiedliwi we Francji
Stosunek nieżydowskich mieszkańców Francji do Żydów w pierwszych dwóch latach okupacji Julian Jackson, autor wydanej w 2001 r. pracy „France. The Dark Years 1940-1944” określił: „od obojętności do wrogości”.

Sprawiedliwi w Belgii
Badacze wymieniają trzy czynniki, które przyczyniły się przetrwania znacznej części żydowskiej społeczności tego kraju: działalność kościoła katolickiego, nieżydowskiego społeczeństwa i ruchu oporu.