Mural upamiętniający Irenę Sendlerową w Cieszynie

Mateusz Szczepaniak, 16 listopada 2016
W Cieszynie na budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ulicy Bóżniczej 7 powstał mural upamiętniający Irenę Sendlerową. Autorami malowidła jest dwójka artystów Aneta Paszek i Dariusz Paczkowski, a inicjatorem jego powstania Fundacja KLAMRA. To zwieńczenie akcji społecznej w ramach której przez ostatni rok w 15 miastach Polski powstały murale dedykowane Irenie Sendlerowej.

Akcja "Murale Ireny Sendlerowej” to oddolna inicjatywa społeczna, upamietniająca Irenę Sendlerową - Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, która w czasie drugiej wojny światowej pomogła ocalić od Zagłady wiele żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

- To kolejna inicjatywa Darka Paczkowskiego, który w swoich działaniach jest skierowany na to, żeby jak najszerszą lokalną społeczność wciągać w to, co robi. To aktywna edukacja. On bardzo dużo rzeczy robi z dziećmi i młodzieżą. Jest m.in. autorem znanego swego czasu wizerunku Włodzimierza Lenina z irokezem na głowie i murali przy Rondzie Wolnego Tybetu w Warszawie - powiedziała w audycji Programu Trzeciego Polskiego Radia Paula Sawicka, kiedyś działaczka opozycji, dziś prezes Otwartej Rzeczpospolitej - Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, przyjaciółka Marka Edelmana.

Murale powstały w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Bystrzycy Kłodzkiej, Cieszanowie, Cieszynie, Gnieźnie, Górze, Grudziądzu, Krakowie, Nowym Targu, Opolu, Suszcu, Warlubiu oraz Żywcu. Poniżej film przedstawiający powstawanie muralu w Cieszynie.