Irena Sendlerowa

Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej. 

Irena Sendlerowa

Biografia Ireny Sendlerowej

„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie.

Irena Sendlerowa i Maria Proner w Yad Vashem

Sieć współpracowników Ireny Sendlerowej

Działania Ireny Sendlerowej możliwe były dzięki współpracy z wieloma osobami. Wśród najbliższych były koleżanki z Wydziału Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego urzędu miasta.

Irena Sendlerowa

Działalność Ireny Sendlerowej w „Żegocie”

W październiku 1943 roku Sendlerowa została kierowniczką referatu dziecięcego „Żegoty”. Wówczas miał on pod opieką 99 dzieci, wspomagał również te w klasztorach i zakładach opiekuńczych.

Irena Sendlerowa z córką Janiną

Dzieci Ireny Sendlerowej

Liczba dzieci, które ocalały dzięki pomocy Ireny Sendlerowej i jej współpracowników jest dziś trudna do ustalenia. Po wojnie z wieloma ocalałymi Sprawiedliwa pozostała w bliskich stosunkach.

Odmiana tulipana nazwana imieniem Ireny Sendlerowej

Upamiętnienia Ireny Sendlerowej

Przyjmują najróżniejsze formy – od nazw ulic, placów i szkół, przez nagrody jej imienia, murale, po monety i znaczki pocztowe, a nawet odmianę tulipana. Inicjatywy mają charakter zarówno oficjalny, jak i oddolny.

Dyplom honorowy Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Ireny Sendlerowej

Źródła o Irenie Sendlerowej

Wybrane wydawnictwa źródłowe, publikacje książkowe i prasowe oraz filmy dokumentalne i fabularne dotyczące życia i działalności Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa z córką Janiną

Pakiet edukacyjny

Muzeum POLIN wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej opracowały materiały edukacyjne, które umożliwią przeprowadzenie lekcji o Irenie Sendlerowej.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Ireny Sendlerowej

Pamiątki po Irenie Sendlerowej

Pamiątki po Irenie Sendlerowej są częścią zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W kolekcji znajduje się m.in. Order Orła Białego, medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” czy Order Uśmiechu.