Spotkanie z Teresą Zawadzki, córką Jana i Antoniny Żabińskich

Mateusz Szczepaniak, Klara Jackl, 24 marca 2017
Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali tam II wojnę światową. Zapraszamy na rozmowę z ich córką, Teresą Zawadzki, która w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowie wojenną historię swoich rodziców.

Spotkanie z córką Jana i Antoniny Żabińskich o książce „Azyl”

W latach okupacji niemieckiej warszawski Ogród Zoologiczny, kierowany przez dyrektora Jana Żabińskiego, stał się miejscem ukrywania wielu Żydów podczas Zagłady. W znajdującej się na terenie ZOO modernistycznej willi Żabińskich, zwanej „Domem pod Zwariowaną Gwiazdą”, schronienie otrzymali m.in. pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross czy Samuel Koenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Jan Żabiński i jego żona Antonina zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i wydawnictwo Świat Książki zorganizowały spotkanie z córką Jana i Antoniny Żabińskich, Teresą Zawadzki, inspirowane polskim wydaniem bestsellerowej książki „Azyl” (The Zookeeper’s Wife) Diane Ackerman, które odbyło się 5 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum POLIN. Spotkanie rozganizowane zostało w ramach cyklu „Czytelnia POLIN”.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania w Muzeum POLIN

Z Teresą Zawadzki, córką Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego i jego żony Antoniny, rozmawiał Jerzy Majewski. Fragmenty książki przeczytała Krystyna Czubówna.

Wysłuchaj nagrania »

Hollywoodzki film „Azyl” na podstawie książki

Polskie wydanie książki amerykańskiej pisarki Diane Ackerman z 2007 r. łączy się z premierą hollywoodzkiego filmu „Azyl” w reżyserii Niki Caro, który na polskie ekrany wszedł w marcu 2017 roku. „Azyl”  powstał w oparciu o książkę, napisaną przez Ackerman na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu oraz dwukrotnie nominowana do Oscara za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Postać Jana Żabińskiego zagrał Johan Heldenbergh, znany przede wszystkim z filmu „W kręgu miłości”. W niejednoznacznej roli nazisty zobaczymy Daniela Brühla.

W 2019 r. premierę miał także polski film dokumentalny o okupacyjnej historii warszawskiego ZOO – „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki. Dokument powstał z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych oraz wypowiedzi ostatnich żyjących świadków historii i potomków bohaterów.


Przeczytaj takżeZobacz także


Wywiad z ocalałą z Zagłady na terenie ZOO, Stefanią Koenigswein, oraz córką Żabińskich, Teresą Zawadzki, z kolekcji historii mówionej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: