Film o wojennej historii warszawskiego ZOO dostępny online

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 15 marca 2020
W sieci obejrzeć można film „O zwierzętach i ludziach” (2019) w reżyserii Łukasza Czajki. Po jesiennej premierze kinowej, filmowa opowieść o wojennej historii warszawskiego Ogrodu Zoologicznego dostępna jest na platformie VOD. To kolejny film przedstawiający historię dyrektora warszawskiego ZOO, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy podczas Zagłady udzielali pomocy wielu Żydom. W filmie wykorzystano materiały archiwalne, fragmenty inscenizowane oraz wypowiedzi ostatnich żyjących świadków historii i potomków bohaterów.

Poczułem, że muszę tę historię opowiedzieć. Historię o ludziach, którym nie chodziło o poklask. Ich skromność, przyzwoitość i miłość, którą okazywali wszystkim istotom, przyciągnęły mnie do tej historii.

– mówi reżyser filmu, Łukasz Czajka (źr. Audycje Kulturalne).

W latach okupacji niemieckiej warszawski Ogród Zoologiczny, kierowany przez Jana Żabińskiego, stał się miejscem ukrywania wielu Żydów. W znajdującej się na terenie ZOO modernistycznej willi Żabińskich schronienie otrzymali m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross, pisarka Rachela Auerbach czy bokser Samuel Koenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Jan Żabiński i jego żona Antonina zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Ich historia trafiła na światowe ekrany już w 2017 r. w hollywoodzkiej superprodukcji „Azyl” w reżyserii Niki Caro. Film powstał na podstawie książki „The Zookeeper’s Wife” Diane Ackerman, zainspirowanej wspomnieniami Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu, dwukrotnie nominowana do Oscara.

Premiera filmu „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki odbyła się 2 września 2019 r. w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Film obejrzeć można na platformie VOD.

Film „O zwierzętach i ludziach”

Film powstał na podstawie książki Antoniny Żabińskiej „Ludzie i zwierzęta” (1968) z wykorzystaniem wielu materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych oraz wypowiedzi ostatnich żyjących świadków historii i potomkow bohaterów, m.in. ocalałego z Zagłady, Moshe Tirosha, czy Krzysztofa Prochaski, którego matka ukrywała się w ZOO, a także córki Żabińskich, Teresy Zawadzki. 

Film bogaty jest w surrealistyczne sceny z udziałem zwierząt. Obok Żabińskich i ukrywanych przez nich Żydów, stanowią one jeden z najważniejszych elementów opowieści, która rozpoczyna się jeszcze przed wojną, gdy warszawski Ogród Zoologiczny tętni życiem. Żabińscy mieszkają pośród swoich podopiecznych, tytułowych zwierząt, których los zmienia się wraz z rozpoczęciem okupacji niemieckiej, gdy na ZOO spadają bomby.

Narrację filmu stworzono z fragmentów wspomnień Antoniny Żabińskiej (czytanych przez Marię Pakulnis) na temat bliskich jej ludzi i zwierząt, sytuacji w ZOO, a także komentarzy opisujących sytuację w okupowanej Polsce. 

* * *

„O zwierzętach i ludziach”, Polska 2019;
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czajka; montaż: Jakub Piątek; zdjęcia: Kacper Czubak; muzyka: Marcin Masecki;
Film współfinansowany z środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Przeczytaj takżeZobacz także


Wywiad z ocalałą z Zagłady na terenie ZOO, Stefanią Koenigswein, oraz córką Żabińskich, Teresą Zawadzki, z kolekcji historii mówionej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: