Historia Jana i Antoniny Żabińskich w wystawie Rafała Wilka „Było sobie życie”

Mateusz Szczepaniak, 17 marca 2017
Podczas Zagłady Jan i Antonina Żabińscy przechowali w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym kolekcję chrząszczy wybitnego entomologa, badacza i kolekcjonera owadów, Szymona Tenenbauma. Dziś kolekcja ta została przywołana przez Rafała Wilka w wystawie „Było sobie życie”, przedstawiającej historie ludzi i zwierząt, postawionych wobec sytuacji ekstremalnej, jaką jest wojna. Wystawę można oglądać do 8 kwietnia 2017 r. w Galerii Monopol w Warszawie.

Punktem wyjścia dla całego projektu jest film artysty pt. Dom pod zwariowaną gwiazdą, prezentujący historię dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy podczas II wojny światowej ukrywali Żydów w swojej willi, znajdującej się na terenie ZOO. Za okazaną pomoc zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Zobacz wirtualną wystawę „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą”


W przygotowanej na potrzeby wystawy instalacji wideo, Rafał Wilk przywołał historię Szymona Tenenbauma, wybitnego przedwojennego entomologa, któremu Żabińscy udzielili pomocy. Choć on sam zdecydował się pozostać w warszawskim getcie, dzięki nim ocalała jego żona Eleonora oraz największe dzieło jego życia ­– kolekcja zawierająca blisko pięćset tysięcy owadów.

„W pracach pokazywanych w wystawie Było sobie życie wojenne losy ludzi i zwierząt, ofiar i oprawców, drapieżników i zjadanych, zależą od instynktu i woli przetrwania, ale też od umiejętności działania w grupie oraz wzajemnej pomocy” – piszą organizatorzy.

Wystawę można oglądać do 8 kwietnia 2017 r. w Galerii Monopol w Warszawie, Al. Jerozolimskie 117.