Premiera filmu „Azyl” o ukrywaniu Żydów w warszawskim ZOO
„Dom pod Zwariowaną Gwiazdą” – tak podczas II wojny światowej nazywano dom dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Podczas Zagłady ukrywało się w nim wielu Żydów – m.in. pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross, czy Samuel Kenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Żabińscy zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Powstanie biograficznego filmu o Żabińskich zapowiadano już w 2013 r., lecz zdjęcia rozpoczęły się dopiero dwa lata później. „Azyl” w reżyserii Niki Caro powstał w oparciu o książkę „The Zookeeper’s Wife”, napisaną w 2007 r. przez amerykańską pisarkę Diane Ackerman na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu oraz dwukrotnie nominowana do Oscara za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Postać Jana Żabińskiego zagrał Johan Heldenbergh, znany przede wszystkim z filmu „W kręgu miłości”. W niejednoznacznej roli nazisty zobaczymy Daniela Brühla.
Film nie został zrealizowany na warszawskiej Pradze, miejscu wydarzeń sprzed lat, lecz na ulicach czeskiej Pragi. Producenci filmu nie dostrzegli potencjału tkwiącego w autentyczności Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym od 2015 r. można zwiedzać zrewitalizowaną willę Jana i Antoniny Żabińskich. O efektach ponad dwuletniej pracy filmowców możemy przekonać się w kinach już od 24 marca 2017 roku.
Przeczytaj także
- Historia Jana i Antoniny Żabińskich »
- Premiera filmu „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki »
- Zmarł Ryszard Żabiński (1932–2019) »
- Spotkanie z Teresą Zawadzki, córką Antoniny i Jana Żabińskich – nagranie »
- Willa Żabińskich w warszawskim ZOO dostępna dla zwiedzających »
- Kolekcja chrząszczy Szymona Tenenbauma dostępna online »
- Wystawa „Było sobie życie” Rafała Wilka w warszawskiej Galerii Monopol »
Zobacz także
Wywiad z ocalałą z Zagłady na terenie ZOO, Stefanią Koenigswein, oraz córką Żabińskich, Teresą Zawadzki, z kolekcji historii mówionej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: