Premiera filmu „Azyl” o ukrywaniu Żydów w warszawskim ZOO

Mateusz Szczepaniak, 24 marca 2017
Od dziś w polskich i zagranicznych kinach można oglądać długo wyczekiwaną produkcję Hollywood, przedstawiającą historię dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy podczas Zagłady ocalili wielu Żydów.

„Dom pod Zwariowaną Gwiazdą” – tak podczas II wojny światowej nazywano dom dyrektora warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Podczas Zagłady ukrywało się w nim wielu Żydów – m.in. pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross, czy Samuel Kenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Żabińscy zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Powstanie biograficznego filmu o Żabińskich zapowiadano już w 2013 r., lecz zdjęcia rozpoczęły się dopiero dwa lata później. „Azyl” w reżyserii Niki Caro powstał w oparciu o książkę „The Zookeeper’s Wife”, napisaną w 2007 r. przez amerykańską pisarkę Diane Ackerman na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu oraz dwukrotnie nominowana do Oscara za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Postać Jana Żabińskiego zagrał Johan Heldenbergh, znany przede wszystkim z filmu „W kręgu miłości”. W niejednoznacznej roli nazisty zobaczymy Daniela Brühla.

Film nie został zrealizowany na warszawskiej Pradze, miejscu wydarzeń sprzed lat, lecz na ulicach czeskiej Pragi. Producenci filmu nie dostrzegli potencjału tkwiącego w autentyczności Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym od 2015 r. można zwiedzać zrewitalizowaną willę Jana i Antoniny Żabińskich. O efektach ponad dwuletniej pracy filmowców możemy przekonać się w kinach już od 24 marca 2017 roku.


Przeczytaj takżeZobacz także


Wywiad z ocalałą z Zagłady na terenie ZOO, Stefanią Koenigswein, oraz córką Żabińskich, Teresą Zawadzki, z kolekcji historii mówionej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: