Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Na terenie Instytutu Yad Vashem rośnie kilka tysięcy drzew posadzonych ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, wiele z nich posadzili sami Sprawiedliwi. Każde z drzew opatrzone jest tabliczką z imieniem i nazwiskiem Sprawiedliwego oraz krajem jego pochodzenia. Wśród drzew stoją pamiątkowe tablice, na których wyryto nazwiska wszystkich uhonorowanych – to ponad 26 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów.

W ogrodzie znajduje się także upamiętniający ofiary Zagłady wiadukt kolejowy z wagonem towarowym, w którym w trakcie II wojny światowej przewożono Żydów do obozów śmierci, a także replika rzeźby Nathana Rappaporta z pomnika Bohaterów Getta w Warszawie.

Wśród drzew w Ogrodzie Sprawiedliwych znajduje się m. in. to posadzone w 1963 roku przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu działaczy Rady Pomocy Żydom „Żegota”.  Rada ta była jedyną w okupowanej Europie państwową organizacją, która została powołana specjalnie w celu ratowania Żydów. Podczas tej wizyty w Izraelu Władysław Bartoszewski złożył w Yad Vashem wielogodzinną relację o swojej działalności w „Żegocie”. 70 lat później, w 2013 roku, sprawozdanie to wydane zostało drukiem pod tytułem Żegota. Relacja poufna sprzed pół wieku.

Wśród drzew znaleźć można także to posadzone ku czci Ireny Sendlerowej, Jana i Antoniny Żabińskich, Aleksandra Zelwerowicza i wielu innych Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego. Od kilku lat, ze względu na brak miejsca w ogrodzie, zaprzestano sadzenia w nim kolejnych drzew.