Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady

Wystawa prezentuje historie pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Zobacz relacje z pokazów wystawy na całym świecie.

10 wersji językowych i niemal 100 pokazów wystawy na świecie

Na wystawie pokazane są historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin nieśli pomoc prześladowanym Żydom. W okupowanej przez Niemców Polsce, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa przygotowana została na podstawie wyjątkowej kolekcji świadectw Sprawiedliwych i Ocalałych zgromadzonych w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


» Zobacz wystawę „Z narażeniem życia...” online


Wystawa przetłumaczona jest na dziesięć języków: angielski, bułgarski, chiński, niemiecki, rosyjski, hiszpański, ukraiński, włoski, węgierski i litewski. Od kilku lat podróżuje po Europie i świecie. Pierwszy pokaz miał miejsce w siedzibie UNESCO w Paryżu w 2013 roku. Dotychczas wystawa pokazywana była także m. in. w Nowym Jorku, Hawanie, Melbourne, Szanghaju, Moskwie, Madrycie, Berlinie, Wilnie i w Warszawie. Zobacz wybrane relacje z wernisaży wystawy w latach 2013–2019:Inne wystawy o Sprawiedliwych

Wystawa „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”  to jedna z dwóch podróżujących po świecie wystaw zrealizowanych m.in. na podstawie zasobów naszego portalu Polscy Sprawiedliwi. Anglojęzyczna wystawa planszowa „Between life and death. Stories of rescue during the Holocaust”, powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum POLIN, prezentuje historie pomocy Żydom w różnych europejskich krajach. Swoją premierę miała w siedzibie Komisji Europejskiej w 2018 roku. 

Zachęcamy także do oglądania naszych wystaw wirtualnych, które zostały wyróżnione przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, a także do obejrzenia naszej najnowszej wystawy poświęconej Irenie Sendlerowej. Wystawę zrealizowaliśmy we współpracy z Instytutem Google Arts & Culture z okazji 110. rocznicy urodzin Sprawiedliwej.Informacje o wystawie

Wystawa „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Autorki: Joanna Król, Klara Jackl / Muzeum POLIN
Konsultacja naukowa: prof. Feliks Tych, dr Hanna Węgrzynek / Muzeum POLIN
Konsultacja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP: dr Elżbieta Frister, dr Sebastian Rejak, dr Krzysztof Strzałka
Projekt graficzny: Type2
Specyfikacja techniczna: 18 plansz o wymiarach 90 x 120 cm
Warszawa 2013 (aktualizacja: 2018)

Wystawę udostępniamy w wersji elektronicznej do własnej produkcji. Zainteresowane instytucje prosimy o kontakt na adres: [email protected].Przeczytaj wiecejZobacz więcej