Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka

Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy wirtualnej „Sprawiedliwi bez granic” poświęconej ludziom i organizacjom prowadzącym działania na rzecz godności i praw człowieka. Wystawa została przygotowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią w Warszawie.

Kim jest Sprawiedliwy?

Sprawiedliwi są wśród nas. Nieobojętni wychodzą naprzeciw innym ludziom, zwłaszcza tym, którzy potrzebują pomocy. W obliczu wojen, zbrodni czy terroru, bronią godności i praw człowieka. Przekraczają granice, tworząc wspólnotę wartości. Zawsze – dawniej i dziś.

W naszej wirtualnej wystawie Sprawiedliwych odnajdziesz na kuli ziemskiej. Wybraliśmy i zaznaczyliśmy na niej postaci i organizacje, które w różnych czasach i miejscach na świecie odrzuciły poczucie bezradności i podjęły inicjatywę. Ich historie – opowiedziane z użyciem cytatów i fotografii – łączy wytrwałość w działaniu dla innych i świata.

Pojęcie Sprawiedliwego nawiązuje do tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” nadawanego przez jerozolimski Instytut Yad Vashem od 1963 r. ludziom ratującym Żydów w czasach Zagłady. Sprawiedliwym – w szerszym rozumieniu – jest zarówno ratujący Żydów, jak i ten, kto w różnych krajach i momentach najnowszej historii ryzykował życie lub wolność w obronie ludzkiej godności i praw.34 bohaterów wystawy

Bohaterami wystawy są uhonorowani w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskiej Woli, miejscu upamiętnień zainaugurowanym w 2014 roku. Są wśród nich odznaczeni przez Instytut Yad Vashem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, bohaterowie okresu Zagłady, np. Jan Karski i Władysław Bartoszewski, jak również postaci działające w innych czasach, w najróżniejszych miejscach na świecie, np. Nelson Mandela, Antonia Locatelli czy Rosa Parks.

W wystawie uwagę zwracamy jednocześnie na współczesnych Sprawiedliwych, którzy mierzą się ze skutkami trwającej w Syrii wojny domowej i pochylają się nad losem uchodźców. Wśród zaprezentowanych osób i organizacji znaleźli się m.in. ochotnicza formacja obrony cywilnej Białe Hełmy – ratująca ofiary bombardowań w Syrii czy lekarz Pietro Bartolo, który przyjmuje i leczy uchodźców z Afryki na wyspie Lampedusa.

Działaj, pomagaj!

Każdy z nas może być Sprawiedliwym. W wystawie przedstawiamy wybrane organizacje, które działają na rzecz ofiar wojen, konfliktów i prześladowań. I Ty możesz się zaangażować!

Inne wystawy o Sprawiedliwych

Zachęcamy także do oglądania innych naszych wystaw wirtualnych, w tym najnowszej, poświęconej Irenie Sendlerowej. Wystawa zrealizowana została we współpracy z Instytutem Google Arts & Culture i otwarta 15 lutego 2020 r. w 110. rocznicę urodzin Sprawiedliwej.Informacje o wystawie

Wystawa „Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka” została zrealizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią.

Autorki: Karolina Dzięciołowska (teksty, koncepcja), Klara Jackl / Muzeum POLIN (koordynacja, koncepcja) we współpracy z Artkolektyw
Wsparcie koordynacyjne: Michał Horbulewicz, Mateusz Szczepaniak / Muzeum POLIN
Konsultacje: dr Krzysztof Persak, Adam Dylewski, Małgorzata Waszczuk, Kamila Radecka-Mikulicz / Muzeum POLIN, Anna Ziarkowska / Dom Spotkań z Historią
Warszawa 2017


www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org

Przeczytaj więcejZobacz więcej