Pokaz wystawy „Z narażeniem życia...” w Londynie

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 12 marca 2019
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w brytyjskim parlamencie odbył się pokaz wystawy „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”, przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wystawa podróżuje po całym świecie od 2013 roku. W Londynie została zaprezentowana po raz pierwszy.

Dzisiaj upamiętniamy tych, którzy mimo okrutnej rzeczywistości znaleźli w sobie wystarczająco dużo odwagi i człowieczeństwa, aby pomagać Żydom, często narażając swoje życie.

– powiedział Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie.

Pokaz wystawy „Z narażeniem życia...” w parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został zorganizowany przez Ambasadę RP w Londynie we współpracy z członkiem Izby Lordów, Mauricem Glasmanem oraz fundacją Learning from the Righteous, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowionego w 2012 r. przez Parlament Europejski.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele brytyjskiego rządu, organizacji żydowskich, korpusu dyplomatycznego i społeczności polonijnych, a także świadkowie Zagłady i naukowcy zajmujący się stosunkami polsko-żydowskimi podczas II wojny światowej.

Obecni podczas uroczystości nauczyciele mówili o znaczeniu edukacji o Zagładzie oraz podzielili się doświadczeniami z ubiegłorocznej wizyty studyjnej w Warszawie, która odbyła się w ramach programu University of Manchester Diversity Champions, nauczającego uczniów o różnorodności, tolerancji i szacunku.

Następnie wykład o historii ratowania Żydów podczas Zagłady wygłosił prof. Antony Polonsky, główny historyk Muzeum POLIN, a edukator Antony Lishak opowiedział o działalności edukacyjnej fundacji Learning from the Righteous. Uroczystość zakończył występ zespołu muzyki klezmerskiej „Dunajska Kapelye”.

Petycja ws. uhonorowania Sprawiedliwych w Londynie

Podczas wydarzenia ogłoszono także zbiórkę podpisów pod petycją o upamiętnienie osób, które ratowały Żydów podczas Zagłady, w ramach budowy pomnika i centrum nauczania o Zagładzie w Londynie (UK Holocaust Memorial and Learning Centre). Lili Pohlmann, ocalała z Zagłady, zwróciła uwagę na potrzebę upamiętnienia „wielkiego wysiłku humanitarnego Sprawiedliwych”.

Pomnik ma powstać w parku Victoria Tower Gardens, obok budynku parlamentu. W lutym ubiegłego roku ponad 170 posłów Izby Gmin i członków Izby Lordów podpisało list popierający propozycję jego budowy. Współprzewodniczącymi fundacji odpowiedzialnej za reliazację projektu są sir Eric Pickles, specjalny pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii ds. Holokaustu, oraz Ed Balls, były kanclerz skarbu w gabinecie cieni. Pomnik ma zostać odsłonięty w 2021 roku.

Pokaz wystawy „Z narażeniem życia...” z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych był drugim wydarzeniem organizowanym w brytyjskim parlamencie przez Ambasadę RP w Londynie. W 2018 r. upamiętniono Irenę Sendlerową z okazji Roku jej imienia w Polsce, ustanowionego przez Sejm RP .

* * *

„Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” to wystawa zrealizowana przez Muzeum POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2013 roku. Od tego czasu odbyło się już kilkadziesiąt zagranicznych pokazów – m.in. w Chicago, Düsseldorfie, El Paso, Hawanie, Madrycie, Melbourne, Moskwie czy Paryżu. Przetłumaczona została na pięć języków: angielski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i litewski.

Ekspozycja prezentuje historie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa została przygotowana na podstawie kolekcji świadectw Sprawiedliwych i ocalałych zgromadzonych w ramach internetowego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”, realizowanego przez Muzeum POLIN. 


Więcej informacji o wystawie „Z narażeniem życia...” »