Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem rośnie kilka tysięcy drzew oliwnych ku pamięci osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. 

Drzewa z tabliczkami upamiętniające Sprawiedliwych

Na wzgórzu, na którym znajduje się siedziba Instytutu Yad Vashem, od 1963 r. zasadzono kilka tysięcy drzew oliwnych ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wiele z nich posadzili sami Sprawiedliwi. Każde z drzew opatrzone jest tabliczką z imieniem i nazwiskiem Sprawiedliwego oraz krajem jego pochodzenia. Wśród drzew stoją pamiątkowe tablice, na których wyryto nazwiska wszystkich uhonorowanych – to ponad 28 tysięcy osób z ponad 50 krajów.

Od 1996 r., ze względu na brak miejsca w Ogrodzie, zaprzestano sadzenia w nim kolejnych drzew.

W Ogrodzie znajduje się także upamiętniający ofiary Zagłady wiadukt kolejowy z wagonem towarowym, w którym w trakcie II wojny światowej przewożono Żydów do ośrodków zagłady, a także replika rzeźby Natana Rapaporta z pomnika Bohaterów Getta w Warszawie.

Drzewa ku pamięci polskich Sprawiedliwych

Tuż przy wejściu do Ogrodu posadzono drzewo ku pamięci Ireny Sendlerowej. Nieopodal znajduje się to posadzone w 1963 r. przez Władysława BartoszewskiegoMarię Kann w imieniu działaczy Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W galerii zdjęć prezentujemy wybrane ceremonie, podczas których Sprawiedliwi sadzili swoje drzewa.



Przeczytaj także