Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Ala z Elementarza, Wróblewska E., 2010, Polska, Dokumentalny [dostęp online: 15.04.2022], 28 min.
 • Apteka pod Orłem, Krzysztof Miklaszewski, 2006, Polska, Documentary film, 44 min

  Opowieść o historii krakowskiej apteki włączonej przez Niemców w obszar utworzonego w marcu 1941 getta, jest tłem dla przywracania pamięci o Tadeuszu Pankiewiczu. Był to jedyny Polak mieszkający na co dzień pośród żydowskiej społeczności, przy tym aktywnie udzielający jej pomocy.

 • Bartoszewski, Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia, Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska - I Program, Polska, biograficzny, 42 min

  Filmowia biografia Władysława Bartoszewskiego, któremu jako jednemu z pierwszych Polaków przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jednym z tematów poruszanych w filmie jest pomoc, jakiej udzielał Żydom w czasie wojny.

 • Cena życia, Andrzej Baczyński, Telewizja Polska (Kraków), 2004, Poland, Documentary film, 42 min

  Film dokumentalny opowiadający o tragicznych losach Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci z Markowej koło Łańcuta, ukrywających w swoim domu ośmioro Żydów.

 • Cena życia i śmierci, Janusz Kidawa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 1968, Polska, 19 min
 • Człowiek, który chciał zatrzymać Holocaust, Jan Grzyb, TV Polonia, 2005, Polska, Documentary film, 15 min

  Film przedstawia obchody Roku Jana Karskiego w Izraelu, m.in. nadanie imienia ulicy Karskiego w Rishon Le Zion oraz sadzenie drzewek w Lesie im. Jana Karskiego mającym powstać niedaleko Jerozolimy.

 • Daremna misja. Opowieść Jana Karskiego-Kozielewskiego, Janusz Weychert, Telewizja Polska - II Program, Poland, Documentary film, 38 min

  Film przedstawia kulisy słynnej misji Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, podczas której miał powiadomić przywódców państw zachodnich o rozgrywającej się Zagładzie Żydów.

 • Diamonds in the Snow, Mina Reym Binford, USA, Documentary film, 59 min

  Historia trzech kobiet: reżyserki filmu Miny Binford, Shulamith Levin oraz Ady Raviv ocalałych jako dzieci w Będzinie dzięki pomocy Polaków. Dokument wspomina również o ratującym Żydów Niemcu - Alfredzie Rossnerze, właścicielu fabryki, który nie doczekał końca wojny . Zmarł w nazistowskim więzieniu.

 • Dom dzieci, Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi", 2007, Polska
 • Dwie szuflady, Jan Strękowski, 2005, Polska, Documentary film, 54 min

  Profesor Michał Głowiński po roku 1968 prowadził do szuflady zapiski o PRL-owskiej nowomowie. W innej szufladzie czekała na publikację jego relacja z pobytu w getcie warszawskim i ukrywania się po aryjskiej stronie. Dwa totalitaryzmy i dwie szuflady są głównymi wątkami filmu.