Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Najważniejsze to kochać, Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi" , Polska, dokumentalny, 21 min.
 • Narodzona po raz drugi, Michał Nekanda-Trepka, 2009, Polska, Documentary film

  Maria Kowalska urodziła się jako Masza Fajsztejn w 1939 w Wilnie. Po wrześniu 1941 matka przeprowadziła ją na tzw. aryjską stronę do polskiej niani: pani Butkiewicz. Ta nadała jej swoje nazwisko i ukrywała się z nią we wsi Niemenczyn. Niania po śmierci została w 1992 r. została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

 • Nasi sąsiedzi..., Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi" , Poland, Documentary film, 21 min.

  Rodzina Artura Króla od pokoleń mieszkała w Nowym Sączu. Jego najbliższymi sąsiadami byli ludzie pochodzenia żydowskiego. Czy miało to znaczenie? Nie... Różniła ich tylko wiara. Gdy wybuchła wojna, rodzina żydowska musiała przenieść się do getta. Przerażający głód, strach, choroby stały się ich codziennością. I pewnie nie przeżyliby, gdyby nie pomoc rodziców Artura Króla. To oni przemycali dla nich jedzenie i potrzebne leki. W połowie 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację getta. Dla zamkniętych tam ludzi oznaczało to tylko jedno: śmierć w komorze gazowej. Rodzina Artura Króla ukryła wtedy swoich sąsiadów - siedem osób - we własnym domu na strychu. Jak wielkie to było bohaterstwo, wiedzą tylko ci, którzy tego dokonali. Każdego dnia groziła im śmierć. Wystarczył najmniejszy donos. Dziś Artur Król mówi: "Powierzyliśmy swoje życie Bogu. On nad nami czuwał i dlatego się udało". Wiara i szacunek dla ludzkiego życia to wartości, których ta rodzina nigdy się nie wyrzekła. Dziś Królowie mogą się poszczycić Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 • Nigdy nie poznam ich imienia, Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi" , Polska, dokumentalny, 20 min.
 • Nigdy nie zapomnij kłamać, Marian Marzyński, 2012, USA, Documentary film, 56 min

  Autor filmu miał dwa lata, gdy wybuchła II wojna światowa. Ocalał z Zagłady dzięki pomocy wielu ludzi. Po latach reżyser wraca z kamerą do Polski, by przywołać Warszawę z czasów wojny, bolesny okres w swoim życiu. Z Zagłady ocalały również inne dzieci, z niektórymi reżyser odbywa teraz wędrówkę w czasie.

 • Nikomu nie mów, Małgorzata Brama, Alex Casianov, 2011, Polska, Documentary film, 13 min

  Bohaterkami filmu są trzy kobiety żydowskiego pochodzenia, które dzięki szczęściu i bezinteresownej pomocy innych ludzi przeżyły koszmar wojny. Przez całą okupację, musiały ukrywać to, że są Żydówkami. Nawet wiele lat po wojnie ukrywały swoją tożsamość. Udawały, że nic nie pamiętają, żeby ukryć swoje pochodzenie.

 • No. 4 Street of Our Lady, Barbara Bird, Judy Maltz, Richie Sherman, USA, Documentary film, 90 min

  Film opowiada historię Sprawiedliwej Franciszki Halamajowej.