Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Pamiętam, Marcel Łoziński, The Shoach Foundation, Heritage Films, Poland, USA, Documentary film, 60 min.

  Film jest częścią amerykańskiego cyklu „Broken Silence” opartego na materiałach nagranych dla Fundacji Shoah Stevena Spielberga. Obraz składa się z czterech historii ocalałych, którzy dają świadectwo zarówno pomocy jak i wrogości ze strony Polaków.

 • Pięć moich matek, Michał Nekanda-Trepka, Telewizja Polska - I Program, Poland, Documentary film, 27 min.

  Historia Tamy Lavy ocalałej jako dziecko z Zagłady, która po latach postanowiła odnaleźć swoich wybawicieli. Mówi, że miała pięć matek, poza prawdziwą, zamordowaną przez hitlerowców, trzy, które ukrywały ją podczas wojny, oraz czwartą, która po wojnie zabrała ją do Izraela. Jako dziecko została podrzucona do klasztornego sierocińca pod Zamościem, gdzie zaopiekowała się nią siostra Bogumiła Makowska (odznaczona później medalem Yad Vashem). Po powrocie udało się jej odnaleźć jedną z ukrywających ją kobiet oraz siostrę Bogumiłę.

 • Polscy Sprawiedliwi, Julia Popławska, TVP, 2008, Polska, Documentary film, 26 min

  Film ukazuje sylwetki tych, którzy w czasie okupacji ukrywali Żydów. O wykupie z więzienia 21 osób za kilogram złota opowiada Józef Walaszczyk. O kryjówce w tapczanie dla zbiega – Alicja Schnepf-Szczepaniak. 14 Żydów przechowywanych przez ponad 2 lata wspomina Czesława Żak. Ryszard Zieliński ukrywał przemyconą z warszawskiego getta rodzinę żydowską.

 • Polska metryka Szlomo Jardena, Wojciech Barczak, 2008, Polska, Documentary film, 26 min

  Bohaterem reportażu jest Szlomo Jarden, od 1945 roku mieszkaniec Izraela i kibucu Degania Bet. Podczas wojny po ucieczce z warszawskiego getta ukrywał się w okolicach Sochaczewa z fałszywą metryką do dziś żyjącego Wiesława Adamiaka. Szlomo Jarden opowiada o wojennych przeżyciach w Polsce i o życiu w izraelskim kibucu.