Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Sąsiedzi, Agnieszka Arnold, Telewizja Polska - Agencja Filmowa (dla Programu 2), 2001, Polska, dokument, 117 min

   

  This film tells the story of the Jedwabne pogrom. It also tells the story of Antonina Wyrzykowska, Righteous Among the Nations, who hid seven Jews. Sadly, after the War, Wyrzykowska had to move home due to being repeatedly persecuted for providing that help. The film also tells of other rescuers, including Leon Dziedzic and Stanisław Ramotowski.

 • Shoah, Claude Lanzmann, France, Documentary film, 57 min

  Film zawiera między innymi półgodzinny wywiad z Janem Karskim (otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata w 1982 roku), który opowiada o swojej wizycie w getcie warszawskim oraz próbach wpłynięcia na politykę państw zachodnich poprzez docieranie z raportem o Zagładzie Żydów do ważnych osobistości m.in. prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.

 • Shtetl, Marian Marzyński, USA, Documentary film, 177 min

  Podróż Mariana Marzyńskiego ocalonego jako dziecko z warszawskiego getta przez polskie rodziny do Brańska, małego miasteczka na wschodzie Polski. M.in. zawiera rozmowę z Bolesławem Zapiskiem, który wraz z rodziną pomagał Żydom.

 • So Many Miracles, Katherine Smalley i Vic Sarin, Canada, Documentary film, 58 min

  Saul Rubinek – znany kanadyjski aktor – wyrusza wraz z rodzicami do Polski na prośbę Zofii Bani, która razem z mężem Ludwikiem i synem Mańkiem ukrywała rodziców przez 28 miesięcy w jednoizbowym domu. Film w konwencji doku-dramatu odtwarza szczególnie trudne chwile w Pińczowie, m.in. nocleg niemieckich żołnierzy w domu, gdzie ukrywali się Izrael oraz Frania.

 • Sprawiedliwi, Krzysztof Mironowicz, Towarzystwo im. Edyty Stein, Polska
 • Sprawiedliwi, Janusz Kidawa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (Warszawa), Poland, Documentary film

  Dokumentalna relacja z czasów wojny.

 • Sprawiedliwi, Maria Wiśnicka, AW Film Studio, Telewizja Polska - II Program Zespół Reporterów, Poland, Documentary film, 45 min.

  Historie Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom oraz losy ocalałych. Oprócz wielu indywidualnych historii o ocaleniu oglądamy rozmowę z Samuelem Krakowskim z Instytutu Yad Vashem, który opowiada o polskich Sprawiedliwych.

 • Sprawiedliwi wśród..., Beata Hyży-Czołpińska, Telewizja Polska (Białystok), Poland, Documentary film, 13 min.

  Brańsk był przed wojną typowym podlaskim miasteczkiem, gdzie przeszło połowę mieszkańców stanowili Żydzi. Jest to jednak miejsce szczególne na mapie Polski i Europy. Tu uratowało się najwięcej Żydów (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców). Uniknęli hitlerowskiego pogromu dzięki swoim sąsiadom - Polakom. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie: czym wytłumaczyć fenomen niezwykłej ofiarności i odwagi mieszkańców Brańska?

 • Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, Dariusz Walusiak, Poland, Documentary film

  Film o heroicznej postawie Józefa i Wiktorii Ulmów.

 • Stella, Maciej Pawlicki , 2015, Polska, Documentary film, 55 min

  Bohaterką filmu jest Stella Zylbersztajn Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. To portret kobiety odważnej, wspominającej do przeszłość, niezapominającej tych, którzy mieli wpływ na jej losy, ale jednocześnie podkreślającej, że najważniejsze jest to, co jest teraz.