Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Daremna misja. Opowieść Jana Karskiego-Kozielewskiego, Janusz Weychert, Telewizja Polska - II Program, Poland, Documentary film, 38 min

  Film przedstawia kulisy słynnej misji Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, podczas której miał powiadomić przywódców państw zachodnich o rozgrywającej się Zagładzie Żydów.

 • Diamonds in the Snow, Mina Reym Binford, USA, Documentary film, 59 min

  Historia trzech kobiet: reżyserki filmu Miny Binford, Shulamith Levin oraz Ady Raviv ocalałych jako dzieci w Będzinie dzięki pomocy Polaków. Dokument wspomina również o ratującym Żydów Niemcu - Alfredzie Rossnerze, właścicielu fabryki, który nie doczekał końca wojny . Zmarł w nazistowskim więzieniu.

 • Dom dzieci, Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi", 2007, Polska
 • Dwie szuflady, Jan Strękowski, 2005, Polska, Documentary film, 54 min

  Profesor Michał Głowiński po roku 1968 prowadził do szuflady zapiski o PRL-owskiej nowomowie. W innej szufladzie czekała na publikację jego relacja z pobytu w getcie warszawskim i ukrywania się po aryjskiej stronie. Dwa totalitaryzmy i dwie szuflady są głównymi wątkami filmu.

 • Dzieci czasu Zagłady, Małgorzata Imielska, 2011, Polska, Documentary film, 22 min

  Relacja z 23. Międzynarodowego Zjazdu „Dzieci Holocaustu” w sierpniu 2011 roku. Uczestnicy zjazdu to osoby, które podczas wojny były dziećmi i urodziły się najpóźniej w 1945 roku. Często towarzyszą im całe rodziny: dzieci oraz wnuki. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta w Polsce. Podczas zjazdu brali udział w licznych wykładach, panelach i warsztatach. Ostatnim punktem było uroczyste nadanie odznaczeń Sprawiedliwych wśród Narodów Świata osobom, które w czasie wojny pomogały Żydom.

 • Dzieci dwojga rodziców, Małgorzata Imielska, WirFilm Studio (dla Programu 1 TVP), Cykl "Sprawiedliwi", 2007, Polska
 • Dzieci Holocaustu, Małgorzata Imielska, 2013, Polska, Documentary film, 40 min

  Opowieść o ludziach, którzy doświadczenie Zagłady próbują zmienić w lekcję dla współczesnego świata. Bohaterami tej historii są ludzie, którzy tworzą w Polsce Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu”. Kiedy wybuchła wojna, mieli nie więcej niż trzynaście lat; wielu z nich urodziło się w getcie czy obozie koncentracyjnym.

 • Dziedzictwo Jedwabnego, Sławomir Grunberg, LogTV, 2005, Polska/USA, Documentary film, 72 min

  Film nawiązuje do historii pogromu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku i kontrowersji związanych z tym wydarzeniem. W Polsce, USA i Argentynie odnajdujemy bohaterów filmu, którymi są między innymi Żydzi ocaleni z pogromu, jak również Polacy, którzy ich ratowali i im pomagali.

 • Dzięki niemu żyjemy, Marek Drążewski, 2008, Polska, Documentary film, 46 min

  Film przedstawia postać Wilhelma Hosenfelda, oficera Wehrmachtu, który podczas wojny przyczynił się do uratowania życia kilkorgu Żydom i Polakom. Zmarł w 1952 r. w sowieckim łagrze pod Stalingradem. Próba uwolnienia go z łagru nie powiodła się. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżniony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.