Filmografia

Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.

 • Ocalałe w pamięci, Zbigniew Raplewski, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych , Poland, Documentary film, 54 min.

  Film powstał jako odpowiedź na film Clauda Lanzmanna "Shoah" oskarżający Polaków o współudział w Holocauście. Film Raplewskiego, wykorzystujący liczne materiały archiwalne i wypowiedzi Polaków udzielających w czasie wojny pomocy Żydom oraz relacje Żydów, którzy tej pomocy doświadczyli, próbuje udowodnić fałszywość obrazu Lanzmanna.

 • Ocaleni, Joanna Król, Karolina Dzięciołowska, 2013, Polska, Documentary film

  Bohaterami filmu są ocaleni z Zagłady polscy Żydzi. Snują oni dramatyczną opowieść o tym, co kształtowało ich wojenne losy i było świadectwem zarówno wielkości człowieka, jego poświęcenia i ogromnej dobroci, a także podłości i drzemiącego w nim zła. Film produkcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

 • Ocalone, Jadwiga Wolska, Multimedia Bank (dla Programu 2 TVP), Poland, Documentary film, 42 min.

  Dwie bohaterki filmu: Edith Zierer i Hana Mandelberger są ocalałymi mieszkającymi w Izraelu. Nie miały okazji się poznać, lecz łączy je wspólny los. Obie poznały Karola Wojtyłę w czasie wojny: Hanka spotkała go, przenosząc jako kurierka paczki do Krakowa, a Edytę ocalił, gdy w styczniu 1945 roku groziła jej śmierć z wyziębienia. Obie zapamiętały te spotkania i pragnęły zobaczyć się z nim, gdy został papieżem. Ich życzenie się spełniło.

 • Oczami dziecka – Felicja z Poznania, Marek Hendrykowski, 2012, Polska, Documentary film, 50 min

  Felicją Bryn, poznańska Żydówka, jako pięciolatka została ocalona z getta warszawskiego. Po tzw. aryjskiej stronie zaopiekowała się nią rodzina Sroków z Gowarzewa koło Poznania. W 1956 roku Felicja Bryn wyemigrowała do Izraela, a od 1960 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

 • Odwiedziny, Maria Nockowska, Studio Filmowe Autograf (dla Programu 1 TVP), Poland, Documentary film, 24 min.

  Film pokazujący odwiedziny amerykańskiej młodzieży u Ireny Sendlerowej. Grupa przyjechała z przedstawieniem „Życie w słoiku”, dzięki któremu świat na nowo usłyszał o uratowaniu przez Sendlerową dwu i pół tysiąca żydowskich dzieci.

 • Opowieść o Żegocie, Zofia Kunert, 2015, Polska, Documentary film, 48 min

  Dokument z udziałem ratowanych przez Radę Pomocy Żydom „Żegotę”, m.in. prof. Michała Głowińskiego, prof. Marian Apfelbauma, Elżbiety Ficowskiej, Katarzyny Meloch. Zawiera fragmenty relacji Ireny Sendlerowej.

 • Ostatnia generacja, Zbigniew Iwaszuk, 2011, Polska, Documentary film, 40 min

  Siostry Eugenia i Dorota Dombek oraz ich koleżanka szkolna Mala Forst opowiadają o swoich przeżyciach z lat 1939-1945. Poznajemy historię mieszkańców Żabna koło Tarnowa, a potem ucieczkę dziewcząt przed śmiercią i trzy lata w ukryciu. Dziś siostry przyjeżdżają do Żabna, wspominają lata przedwojenne oraz spotykają się z młodzieżą w gimnazjum.

 • Ostatni kantor, Maja Wójcik, Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel (Warszawa), Polska, dokumentalny
 • Ostatni świadek, Michał Nekanda-Trepka, Studio Filmowe Everest (dla Programu 2 TVP), Poland, Documentary film, 51 min.

  Dokument opowiada historię Samuela Willenberga – uczestnika buntu w Treblince, który uciekł 2 sierpnia 1943 roku z obozu wraz czterystoma innymi więźniami. Willenberg przemierza po latach trasę swojej ucieczki, wspominając drobną pomoc, jaką uzyskał od mieszkańców okolicznych wiosek. Za pieniądze, które dostał, pojechał do Warszawy szukać ojca.