Filmografia
Obejrzyj filmy związane z tematyką ratowania Żydów podczas Zagłady – udostępniamy informacje o polskich i zagranicznych produkcjach dotykających tematu, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Każda pozycja filmowa zawiera krótki opis bibliograficzny i streszczenie.
- W cieniu zapomnienia. Życie i twórczość Zofii Kossak-Szczuckiej, Lucyna Smolińska, 2006, Polska, Documentary film, 56 min
Film dokumentalny o Zofii Kossak-Szczuckiej, która była działaczką konspiracyjną i należała do inicjatorów Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Za tę działalność po wojnie odznaczona została tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
- W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej, Mary Skinner, 2010, Polska/USA, Documentary film, 58 min
Historia Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce podczas II wojny światowej.
- W poszukiwaniu utraconych lat, Jan Sosiński, 2001, Polska, Documentary film, 54 min
W filmie oprócz izraelskiego pisarza Etgara Kereta pojawiają się postacie Polaków ukrywających Żydów podczas Zagłady. Są to Mieczysław Gosk oraz Zdzisław Szparkowski, który opowiada Katarzynie Groniec, w jaki sposób uratował czterdzieści siedem osób. Został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
- Wróżka z getta, Maria Nockowska, Studio Filmowe Autograf (dla TVP), Poland, Documentary film, 15 min.
Film poświęcony Irenie Sendlerowej.
- W świetle, Jolanta Dylewska, 2012, Poland, Documentary film, 27 min
Film dokumentuje spotkanie Agnieszki Holland – reżyserki filmu W ciemności z Krystyną Chiger, autorką książki, która stała się podstawą do napisania scenariusza filmu.
- Wytrwałość, Małgorzta Imielska, 2015, Polska, Documentary film
Ben Barenholz urodził się w Kowlu w 1935 roku. Z rodzicami i bratem przez niemal dwa lata ukrywał się w wykopanej w lesie norze. Przez wiele lat starał się odszukać rodzinę, która pomogła im przeżyć. Po wojnie przybył do USA.