Muzeum POLIN w Twoim Domu

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 16 marca 2020
W najbliższych dniach zostań w domu i czytaj Portal Polscy Sprawiedliwi. W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie epidemii 2019-nCov (Koronawirus), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pozostaje zamknięte dla publiczności do odwołania. W ramach akcji „Muzeum POLIN w Twoim Domu” przygotowaliśmy specjalny wybór naszych treści – historii pomocy, relacji historii mówionej, relacji z wykładów i spotkań w Muzeum oraz spacerów po muzealnych wystawach. Spotkajmy się online!

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie epidemii 2019-nCov (Koronawirus) Muzeum POLIN jest zamknięte od 12 marca do odwołania. Informacje o dacie ponownego otwarcia znajdą się na stronie internetowej Muzeum.

W najbliższych dniach, w okresie zamknięcia Muzeum POLIN dla publiczności, w ramach akcji „Muzeum POLIN w Twoim Domu” można m.in. wziąć udział w spacerze po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich”, a także zobaczyć relacje z minionych wykładów i spotkań w Muzeum.

#ZostańWdomu i czytaj Portal Polscy Sprawiedliwi

My proponujemy przeglądanie wybranych treści na Portalu Polscy Sprawiedliwi, korzystając z nowych list tematycznych (będziemy je rozwijać w następnych dniach):


Przeczytaj wybrane historie pomocy, które opublikowaliśmy na Portalu Polscy Sprawiedliwi w ostatnich miesiącach. Poznaj historie Polek i Polaków, którzy w czasie Zagłady udzielali pomocy Żydom »


Przeczytaj polecane historie pomocy – treści najczęściej przeglądane przez czytelników i czytelniczki Portalu. Poznaj historie najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata »


Ponadto, warto także zajrzeć tutaj:


Zobacz wystawy bez wychodzenia z domu – ekspozycje poświęcone wybranym zagadnieniom ratowania Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej i związane z tematyką Sprawiedliwych »


Zobacz na naszym kanale w YouTube fragmenty relacji świadków historii z kolekcji Muzeum POLIN – polecamy m.in. nowy cykl filmów „Relacje Polaków i Żydów o Zagładzie” »Nieś pomoc dziś

Pandemia koronawirusa zmobilizowała już setki osób w Polsce do pomocy potrzebującym – osobom starszym i wszystkim tym, którzy nie powinni lub nie mogą bezpiecznie wyjść z domu.

„Zainspirowani pomocą, jaką udzielają sobie nawzajem ludzie w obliczu zagrożenia zarażeniem, napisaliśmy aplikację, dzięki której każdy potrzebujący będzie mógł szybciej znaleźć pomoc w codziennych obowiązkach” – napisali twórcy aplikacji I HELP YOU.

Za jej pośrednictwem każdy, kto czuje się na siłach, może szybko zarejestrować się i określić jakiego zakresu pomocy jest w stanie się podjąć jako wolontariusz i wolontariuszka. 

Inną społeczną akcją wzajemnej pomocy w czasie pandemii jest „Widzialna ręka” – inicjatywa rozwijająca się na Facebooku. Chętni do udzielania pomocy nieznajomym z całej Polski proponują m.in. zrobienie zakupów, podwiezienie samochodem, wyprowadzenie psa, ugotowanie obiadu czy zorganizowanie spotkania z innymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Akcja jest nawiązaniem do dawnej „Niewidzialnej ręki”, programu telewizyjnego emitowanego w TVP w latach 60. i 70. XX wieku. Jego formuła, skierowana głównie do harcerzy, miała na celu wyrobienie w młodych ludziach postaw prospołecznych, skierowanych przede wszystkim do osób starszych i chorych.  

Jeśli jesteś gotowy i gotowa pomóc innym, zobacz: Aplikacja „I HELP YOU” oraz Akcja „Widzialna ręka”.