Wystawy „Sprawiedliwi bez granic” oraz „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą” w Rwandzie i Kenii

Mateusz Szczepaniak / Ambasada RP w Kenii, 30 czerwca 2017
25 czerwca w Kigali (Rwanda) i 28 czerwca w Nairobi (Kenia) odbyły się pokazy filmu „Azyl”, przedstawiającego historię Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas Zagłady ocalili wielu Żydów w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Pokazy poprzedziły prezentacje naszych wirtualnych wystaw „Sprawiedliwi bez granic” oraz „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą”. Organizatorem wydarzeń była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kenii (akredytowana w Rwandzie).

Hollywoodzka produkcja „Azyl” w reżyserii Niki Caro miała swoją premierę 24 marca br. Film powstał w oparciu o książkę Diane Ackerman, napisaną na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu oraz dwukrotnie nominowana do Oscara za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”.

Film stał się dla Ambasady RP w Kenii pretekstem do dyskusji o wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i ponadnarodowych – ludzkiej godności i prawach człowieka, a także o postawach wobec ludobójstwa. Pokaz „Azylu” w Kigali został poprzedzony prezentacją naszej nowej wirtualnej wystawy „Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka”, poświęconej ludziom i organizacjom realizującym wspomniane wartości. Wśród zaprezentowanych sylwetek osób i organizacji znalazła się m.in. historia Antonii Locatelli, włoskiej misjonarki, która próbowała informować świat o szalejącym w Rwandzie ludobójstwie.


Zobacz wystawę „Sprawiedliwi bez granic”


– Zarówno Polska jak i Rwanda były sceną, na której rozegrało się ludobójstwo. Chociaż Zagłada Żydów nie została nazwana ludobójstwem w wyroku Trybunału Norymberskiego, to właśnie po II wojnie światowej polski prawnik żydowskiego pochodzeni – Rafał Lemkin, opracował definicję ludobójstwa i  rozpoczął pracę nad Konwencją w sprawie zapobiegania i karania tego typu zbrodni. Konwencja została przyjęta przez ONZ w 1948 roku. Prawie 50 lat później, Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy jako pierwszy sąd międzynarodowy zastosował lemkinowską definicję ludobójstwa i wydał wyroki w sprawie osób oskarżonych o ludobójstwo – podkreśliła sędzia Agnieszka Klonowiecka-Milart.  

W dyskusji dotyczącej zbrodni ludobójstwa udział wzięli: Anita Kayirangwa z Kigali Genocide Memorial, Agnieszka Klonowiecka-Milart, Sędzia Trybunału ONZ ds. Czerwonych Khmerów oraz Marek Rohr-Garztecki, Stały Przedstawiciel Polski przy ONZ w Nairobi. Honorowym gościem pokazu w Nairobi był Yahel Vilan, Ambasador Izraela w Kenii.

Podczas pokazu filmu „Azyl” w Nairobi została zaprezentowana nasza wirtualna wystawa „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą”, która przedstawia historię Jana i Antoniny Żabińskich oraz ocalonych przez nich osób.


Zobacz wystawę „Dom pod Zwariowaną Gwiazdą”