Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Redakcja / Editorial staff, English translation: Andrew Rajcher, 26 stycznia 2024
Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym wyjątkowym dniu dowiedz się więcej, poznaj historie Żydów ocalałych podczas Zagłady: zobacz pamiątki ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obejrzyj wywiady z kolekcji historii mówionej w serwisie YouTube, przeczytaj wybrane historie ocalenia w portalu Polscy Sprawiedliwi. 27 stycznia odwiedź Muzeum POLIN.

„Jeżeli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a na Was i na Waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba” – mówił Marian Turski, Ocalały z Zagłady, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, podczas rocznicy wyzwolenia Auschwitz, 27.01.2020.

79 lat temu żołnierze radzieccy 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz. W macierzystym obozie Auschwitz I, Auschwitz II (Birkenau) i Auschwitz III (Monowitz) wyzwolono zaledwie 7 tys. więźniów. Ponad 1,1 mln osób, pochodzących z niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, nie doczekało wolności. Rocznica wyzwolenia Auschwitz upamiętniania jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Poznaj historie Żydów ocalałych podczas Zagłady

„Kiedy pociąg wjechał na rampę Birkenau, drzwi zostały otwarte. Przed nami stanęli żołnierze w mundurach i skórzanych butach. Wkoło szczekały duże czarne psy. Muzyka była głośna, niebo całkiem ciemne. Poczuliśmy zapach spalenizny. Przyprowadzili nas do pomieszczenia, gdzie obcięto nasze włosy, ubrano nas w pasiaki i wypalono numery na naszych rękach. W tym momencie przestano mnie nazywać Lusią. Stałam się numerem”, wspominała pierwsze chwile w obozie śmierci Pnina Segal (cały wywiad prezentujemy poniżej).

Trudno znaleźć słowa do opisania bezmiaru okrucieństwa, jakim był Holokaust. Tym bardziej ważne są słowa tych, którym udało się przeżyć. Co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypominamy historie Ocalałych: 


Odwiedź Muzeum POLIN

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) zapraszamy do Muzeum POLIN. Weź udział w wyjątkowym koncercie pieśni Szymona Laksa – wybitnego kompozytora, pisarza i tłumacza, dyrygenta orkiestry więźniarskiej w obozie męskim w Birkenau.

„Uszedłem z życiem. Czemu to zawdzięczam? Nie musiałem wyzbywać się ani jednej pospolitej cnoty ludzkiej, a przecież przetrwałem. Nie ulega dla mnie kwestii, że zawdzięczam to nieskończonej ilości cudów, a również, może nawet przede wszystkim, zetknięciu się z kilkoma rodakami obdarzonymi ludzką twarzą i ludzkim sercem”, zapisał Szymon Laks w Grach Oświęcimskich, wydanych w 1979 roku.

Podczas koncertu przypomnimy muzykę Laksa i historie zapisane między dźwiękami jego pieśni. Wystąpią: Ania Vegry – sopran, Katarzyna Wasiak – fortepian. Tego dnia zachęcamy również do zwiedzania wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich” (szczególnie galerii „Zagłada”). Oprowadzanie z przewodnikiem odbędzie się o godz. 11.00 i 12.30. 


Przeczytaj i zobacz więcej: