W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych

Redakcja, 9 listopada 2023
9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ustanowiony w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 r., a także dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji. W związku z rocznicą opublikowaliśmy w Muzeum POLIN najnowszy pakiet materiałów edukacyjnych i eksperckich „W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych”, dotyczący doświadczenia ukrywania się i pomocy w czasie II wojny światowej. Zobacz filmy (dyskusje z ekspertami, krótkie filmy fabularne) oraz materiały edukacyjne (scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych).

Przygotowując materiały edukacyjne, chcieliśmy przedstawić szeroki kontekst sytuacji polskich Żydów w latach poprzedzających wojnę oraz w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945), pokazać zróżnicowane postawy Polaków wobec Zagłady, pochylić się nad doświadczeniem ukrywania się oraz przybliżyć historię tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Wszystkie te zagadnienia omówiliśmy w materiałach eksperckich skierowanych do nauczycieli i nauczycielek. Są to nagrane dyskusje z osobami, które od lat zajmują się naukowo lub edukacyjnie tematem Zagłady. Mamy nadzieję, że staną się one, przede wszystkim dla osób uczących młodzież o tych trudnych zagadnieniach, źródłem merytorycznej i rzetelnej wiedzy.

Przygotowaliśmy również scenariusze zajęć oparte na indywidualnych losach osób – Haliny Zawadzkiej, Leny Chojnowskiej, Piotra Kopcia – których życiorysy zostały naznaczone II wojną światową. Proponowane tematy zajęć odnoszą się do fragmentów filmów edukacyjnych poświęconych tej tematyce. Częścią naszego pakietu jest bowiem 5 krótkich edukacyjnych filmów fabularnych. Dwójka bohaterów – raper Kon oraz jego przyjaciółka Maja – odkrywają historię swojej miejscowości i jej żydowskich mieszkańców. Staje się to dla nich inspiracją do stworzenia utworów muzycznych poświęconych różnym aspektom polsko-żydowskiej historii.


Zobacz pakiet materiałów edukacyjnych: W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych


Mamy nadzieję, że przygotowane materiały będą dla Państwa przydatne w nauczaniu o II wojnie światowej w szkołach ponadpodstawowych. Zachęcamy do korzystania z wybranych – są one pomyślane jako niezależne, ale uzupełniające się i nawiązujące do siebie części – lub z całości przygotowanych pomocy.

Czytelnikom portalu Polscy Sprawiedliwi polecamy w szczególności dyskusje z ekspertami, które stanowią uzupełnienie treści prezentowanych na naszych stronach. Nagrania dostępne są bezpośrednio poniżej.


Dyskusje z ekspertami i ekspertkami:Przeczytaj więcej: