W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych
Przygotowując materiały edukacyjne, chcieliśmy przedstawić szeroki kontekst sytuacji polskich Żydów w latach poprzedzających wojnę oraz w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945), pokazać zróżnicowane postawy Polaków wobec Zagłady, pochylić się nad doświadczeniem ukrywania się oraz przybliżyć historię tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Wszystkie te zagadnienia omówiliśmy w materiałach eksperckich skierowanych do nauczycieli i nauczycielek. Są to nagrane dyskusje z osobami, które od lat zajmują się naukowo lub edukacyjnie tematem Zagłady. Mamy nadzieję, że staną się one, przede wszystkim dla osób uczących młodzież o tych trudnych zagadnieniach, źródłem merytorycznej i rzetelnej wiedzy.
Przygotowaliśmy również scenariusze zajęć oparte na indywidualnych losach osób – Haliny Zawadzkiej, Leny Chojnowskiej, Piotra Kopcia – których życiorysy zostały naznaczone II wojną światową. Proponowane tematy zajęć odnoszą się do fragmentów filmów edukacyjnych poświęconych tej tematyce. Częścią naszego pakietu jest bowiem 5 krótkich edukacyjnych filmów fabularnych. Dwójka bohaterów – raper Kon oraz jego przyjaciółka Maja – odkrywają historię swojej miejscowości i jej żydowskich mieszkańców. Staje się to dla nich inspiracją do stworzenia utworów muzycznych poświęconych różnym aspektom polsko-żydowskiej historii.
Zobacz pakiet materiałów edukacyjnych: W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych
Mamy nadzieję, że przygotowane materiały będą dla Państwa przydatne w nauczaniu o II wojnie światowej w szkołach ponadpodstawowych. Zachęcamy do korzystania z wybranych – są one pomyślane jako niezależne, ale uzupełniające się i nawiązujące do siebie części – lub z całości przygotowanych pomocy.
Czytelnikom portalu Polscy Sprawiedliwi polecamy w szczególności dyskusje z ekspertami, które stanowią uzupełnienie treści prezentowanych na naszych stronach. Nagrania dostępne są bezpośrednio poniżej.
Dyskusje z ekspertami i ekspertkami:
- Losy Polaków i Żydów podczas okupacji niemieckiej – dr Krzysztof Persak.
- Represje za ukrywanie się i pomoc podczas Zagłady – dr Martyna Grądzka-Rejak, dr Aleksandra Namysło.
- Strategie przetrwania Żydów podczas Zagłady – dr Patrycja Dołowy, Joanna Król-Komła.
- Postawy Polaków wobec zagłady Żydów w pamięci zbiorowej – dr hab. Tomasz Żukowski.
- Sprawiedliwi jako pojęcie społeczno-polityczne – dr hab. Piotr Forecki, dr Anna Stróż-Pawłowska.
Przeczytaj więcej:
- Film edukacyjny i rozmowa z ekspertami o Irenie Sendlerowej i Jadwidze Piotrowskiej
- Film edukacyjny i rozmowa z ekspertami o Janie i Antoninie Żabińskich
- Postawy Polaków wobec Żydów podczas Zagłady [opracowanie tematyczne]
- Kara śmierci za pomoc Żydom w okupowanej Polsce [opracowanie tematyczne]
- Polki i Polacy zamordowani za pomoc Żydom [katalog wybranych historii pomocy]
- Żydzi ukrywający się po „aryjskiej stronie” [zakładka tematyczna]
- Żydzi pomagający innym Żydom po „aryjskiej stronie” [zakładka tematyczna]