Żegnamy Jadwigę Przybylską-Wolf (1927–2023)

Redakcja, 28 czerwca 2023
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Przybylskiej-Wolf – doktor nauk biologicznych, żołnierki Armii Krajowej (m.in. sanitariuszki Zgrupowania Chrobry II w powstaniu warszawskim), wiceprezeski Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (1991–2008), Honorowej Obywatelki Państwa Izrael (1992), uhonorowanej przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata (1985) oraz odznaczonej przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008). Jadwiga Przybylska-Wolf odeszła 12 czerwca 2023 r. w wieku 96 lat. Przypominamy historię pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady w okupowanej Polsce przez jej rodzinę.

„Któregoś dnia, kiedy byłam w domu, dzwonek. Poszłam otworzyć drzwi i zobaczyłam dwóch panów. To już właściwie wiedziałam, o co chodzi”, wspominała Jadwiga Przybylska-Wolf w wywiadzie dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. „Powiedzieli, że przyszli do pani Głowackiej [...]. Zaprowadziłam ich do pokoju [...] i poleciałam do kuchni. I do niej mówię: »Do pani przyszli«. I ściągnęłam jej zegarek złoty czy bransoletkę [...], ściągnęłam jej dosłownie, jak szłam z nią, do tych ludzi. Byli to szmalcownicy”.

Podczas okupacji niemieckiej Jadwiga Przybylska-Wolf, wspólnie z rodzicami Zdzisławem i Jadwigą Przybylskimi, udzielała pomocy dwóm Żydówkom, Marii i Julii Szlifersztajnom. Kobiety ukrywały się w mieszkaniu Przybylskich w Warszawie od jesieni 1942 r. aż do powstania warszawskiego. W tym czasie korzystały z fałszywych dokumentów tożsamości na nazwisko „Głowackie”.


Przeczytaj więcej: Historia rodziny Przybylskich


19 marca 1985 r., w uznaniu udzielonej podczas Zagłady pomocy, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Jadwigę Przybylską-Wolf oraz jej rodziców tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 1992 r. otrzymała również Honorowe Obywatelstwo Państwa Izrael.

Historię rodziny Przybylskich opracowaliśmy na portalu Polscy Sprawiedliwi na podstawie m.in. wywiadu udzielonego Muzeum POLIN przez Jadwigę Przybylską-Wolf w 2008 roku.

Po raz ostatni spotkaliśmy się z Panią Jadwigą podczas uroczystej gali 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zorganizowanej w Muzeum POLIN w 2016 roku. Była zasłużoną członkinią Towarzystwa, długoletnią wiceprezeską Zarządu (1991–2008).

Rodzinie i bliskim Jadwigi Przybylskiej-Wolf składamy najszczersze wyrazy współczucia.