Żegnamy Jadwigę Przybylską-Wolf (1927–2023)
„Któregoś dnia, kiedy byłam w domu, dzwonek. Poszłam otworzyć drzwi i zobaczyłam dwóch panów. To już właściwie wiedziałam, o co chodzi”, wspominała Jadwiga Przybylska-Wolf w wywiadzie dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. „Powiedzieli, że przyszli do pani Głowackiej [...]. Zaprowadziłam ich do pokoju [...] i poleciałam do kuchni. I do niej mówię: »Do pani przyszli«. I ściągnęłam jej zegarek złoty czy bransoletkę [...], ściągnęłam jej dosłownie, jak szłam z nią, do tych ludzi. Byli to szmalcownicy”.
Podczas okupacji niemieckiej Jadwiga Przybylska-Wolf, wspólnie z rodzicami Zdzisławem i Jadwigą Przybylskimi, udzielała pomocy dwóm Żydówkom, Marii i Julii Szlifersztajnom. Kobiety ukrywały się w mieszkaniu Przybylskich w Warszawie od jesieni 1942 r. aż do powstania warszawskiego. W tym czasie korzystały z fałszywych dokumentów tożsamości na nazwisko „Głowackie”.
Przeczytaj więcej: Historia rodziny Przybylskich
19 marca 1985 r., w uznaniu udzielonej podczas Zagłady pomocy, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Jadwigę Przybylską-Wolf oraz jej rodziców tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 1992 r. otrzymała również Honorowe Obywatelstwo Państwa Izrael.
Historię rodziny Przybylskich opracowaliśmy na portalu Polscy Sprawiedliwi na podstawie m.in. wywiadu udzielonego Muzeum POLIN przez Jadwigę Przybylską-Wolf w 2008 roku.
Po raz ostatni spotkaliśmy się z Panią Jadwigą podczas uroczystej gali 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zorganizowanej w Muzeum POLIN w 2016 roku. Była zasłużoną członkinią Towarzystwa, długoletnią wiceprezeską Zarządu (1991–2008).
Rodzinie i bliskim Jadwigi Przybylskiej-Wolf składamy najszczersze wyrazy współczucia.