Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej

Mateusz Szczepaniak, 27 grudnia 2017
8 czerwca 2017 r. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka” – jak głosi uchwała przyjęta przez posłów i posłanki. Z inicjatywą ustanowienia Roku Ireny Sendlerowej wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z okazji przypadającej w przyszłym roku 10. rocznicy jej śmierci.

Przykład bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej uczy, że ludzie nie mogą pozostać bierni i milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok nich drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda. Pozostała przy tym prawdziwa, szczera, zupełnie obojętna na splendor i zaszczyty. Za najważniejszy zawsze uważała Order Uśmiechu przyznany jej przez dzieci – napisał Marek Michalak w piśmie do Marszałka Sejmu.

Za ustanowieniem Roku Ireny Sendlerowej opowiedziało się 435 posłów, jeden wstrzymał się od głosu, nikt nie był przeciw. Wniosek Rzecznika Praw Dziecka został poparty przez ponad 4,6 tys. osób, m.in. uczniów i nauczycieli ze szkół noszących imię Ireny Sendlerowej.

– Każdemu kto tonie, należy podać rękę. Jak łatwo napisać projekt uchwały, jak trudno otworzyć serce i pomagać, każdemu kto tonie. Podamy rękę? – pytał Michał Szczerba (PO) przed głosowaniem ws. uchwały w Sejmie.


Czytaj biografię Ireny Sendlerowej


Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku. W latach 1939-1942, będąc pracownicą Wydziału Opieki Społecznej m.st. Warszawy, samodzielnie zorganizowała siatkę 20 pracownic społecznych, które najpierw pomagały, a później wyprowadzały dzieci żydowskie z getta i umieszczały po tzw. aryjskiej stronie w rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Od 1942 r. działała w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Za tę działalność została w 1965 r. uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej przypadnie 12 maja 2018 roku.