Premiera książki Anny Bikont o Irenie Sendlerowej

Mateusz Szczepaniak / English translation: Andrew Rajcher, 24 października 2017
Wkrótce do księgarń trafi najnowsza książka Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”: „To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci” – czytamy w zapowiedzi Wydawnictwa Czarne. W ramach premiery książki zapraszamy do Muzeum POLIN na spotkanie z jej autorką, które poprowadzi prof. Barbara Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFIS PAN.

„Wszystko, co sama o sobie opowiadała, co się o niej ukazało i w Polsce, i poza Polską, to zbiór tych samych opowieści. Mówiła tylko o tym, o czym chciała mówić. Kilkanaście historii z czasów wojny w różnych wariantach. Najczęściej coś się w nich nie zgadza. Miała skłonność do opowiadania przeżytych zdarzeń w różnych wersjach o różnym stopniu oddalenia od rzeczywistości. (...) 

Dlaczego opisywała zdarzenia, które nie miały miejsca, albo tak wiele dodawała do tych, które wydarzyły się naprawdę? (...) Może zostało jej to z czasów wojny, kiedy musiała cały czas wymyślać nieprawdziwe historie dla swoich podopiecznych? I jak to wszystko opowiedzieć, nie obrażając pamięci osoby godnej najwyższego uznania?” – fragment książki.

Spotkanie promocyjne odbędzie się 30 października (poniedziałek) o godz. 18.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wstęp wolny. Podczas spotkania fragmenty książki odczyta Robert Więckiewicz. Premierowe egzemplarze będą dostępne na miejscu. 


Czytaj historię Ireny Sendlerowej