Premiery i zapowiedzi

Przeczytaj najnowsze historie pomocy oraz opracowania tematyczne, które opublikowaliśmy na portalu Polscy Sprawiedliwi w ostatnich miesiącach. Poznaj historie, twarze i głosy cywilnych bohaterów II wojny światowej – Polek i Polaków, którzy w czasie Zagłady nieśli ratunek Żydom oraz tych, którzy w okupowanej Polsce otrzymali od nich pomoc. Sprawdź, co planujemy opublikować na portalu w najbliższym czasie.

Ten katalog jest regularnie aktualizowany.


Zapowiedź wydawnicza: II kwartał 2023


Zapowiedź wydawnicza nowej zakładki tematycznej na portalu Polscy Sprawiedliwi o dzieciach żydowskich podczas Zagłady. Grafika przedstawia wychowanki domu opiekuńczego w Turkowicach podczas okupacji niemieckiej, widoczne logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz napis informujący o tematyce publikacji 

Kliknij, aby powiększyć tekst i zobaczyć szczegóły grafiki 🔎


Premiery wydawnicze: III–IV kwartał 2022

Fotografia portretowa Teresy Prekerowej

„Jeśli nie wy, to ja”. Historia Teresy Prekerowej

Była autorką pierwszej monografii o Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, wydanej w 1982 roku. Czytelnicy jej książki zwykle nie wiedzą, że doświadczenie udzielania pomocy Żydom było także jej własnym.

Zegarek Mariana Rzędowskiego

Działacz „Felicji”. Historia Mariana Rzędowskiego

Był współpracownikiem Rady Pomocy Żydom „Żegota” w komórce „Felicja”. Pomagał Żydom po tzw. aryjskiej stronie, choć sam musiał się ukrywać ze względu na żydowskie pochodzenie.

Ulotka „Protest!” wydana przez Front Odrodzenia Polski. Warszawa, 11.08.1942

Odezwa „Protest!” Zofii Kossak (1942)

To tekst założycielski dla polskiego myślenia o ratowaniu Żydów. Opracowanie prof. Tomasza Żukowskiego na temat „Protestu!” publikujemy z okazji 80. rocznicy powstania Komitetu Pomocy Żydom.

Barbara Basia Temkin-Bermanowa

„Tym razem będę pisać sama”. Historia Basi Temkin-Bermanowej

Wydostała się z getta warszawskiego we wrześniu 1942 roku. Po „aryjskiej stronie” pomagała innym ukrywającym się Żydom. Była jedną z najaktywniejszych działaczek żydowskiego ruchu oporu w okupowanej Polsce.

Fotografia portretowa Stanisława Chmielewskiego, Warszawa po 1945

„Dobry Staś” pomaga Żydom

Stanisław Chmielewski udzielił pomocy wielu Żydom. U początków jego działalności miała być obietnica złożona ukochanemu, Władysławowi Bergmanowi. Stanisław obiecał mu, że zaopiekuje się jego matką.

Marek Edelman i Alina Margolis-Edelman na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, Warszawa 24.03.1988

„Czekali na mnie”. Historia ocalenia Aliny Margolis-Edelman

Wincenty i Zofia Tomaszewiczowie, małżeństwo lekarzy, udzielili pomocy córce Aleksandra i Anny Margolisów, przyjaciół ze środowiska łódzkich medyków. Alina zamieszkała u nich po wyjściu z getta warszawskiego.

Fotografia sytuacyjna rodziny Walterów; pierwsza od prawej strony Matylda Walter (stoi z parasolką), Rymanów 1901

„Instytut Piękności i Urody” w okupowanej Warszawie

Matylda (Mada) Walter – lekarka, społeczniczka i popularyzatorka zdrowego żywienia, prowadziła salon kosmetyczny, który stał się miejscem udzielania pomocy Żydówkom zbiegłym z getta warszawskiego.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata [baner]

Przeczytaj więcej (1000+)

Przejdź do katalogu naszej kolekcji – przeczytaj historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady w okupowanej Polsce. Kolekcja Muzeum POLIN, gromadzona od 2007 r., liczy 1000 historii pomocy | ➔