Premiery i zapowiedzi

Przeczytaj najnowsze historie pomocy oraz opracowania tematyczne, które opublikowaliśmy na portalu Polscy Sprawiedliwi w ostatnich miesiącach. Poznaj historie, twarze i głosy cywilnych bohaterów II wojny światowej – Polek i Polaków, którzy w czasie Zagłady nieśli ratunek Żydom oraz tych, którzy w okupowanej Polsce otrzymali od nich pomoc. Sprawdź, co planujemy opublikować na portalu w najbliższym czasie.

Ten katalog jest regularnie aktualizowany.


Zapowiedzi wydawnicze: III kwartał 2022


Zapowiedź wydawnicza nowej zakładki tematycznej na portalu Polscy Sprawiedliwi o dzieciach żydowskich podczas Zagłady. Grafika przedstawia wychowanki domu opiekuńczego w Turkowicach podczas okupacji niemieckiej, widoczne logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz napis informujący o tematyce publikacjiZapowiedź wydawnicza nowej historii pomocy na portalu Polscy Sprawiedliwi - historii Basi Temkin-Bermanowej. Grafika przedstawia fotografię portretową Basi Temkin-Bermanowej, widoczne logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz napis informujący o tematyce publikacji

Kliknij na wybraną zapowiedź wydawniczą, aby powiększyć tekst i zobaczyć szczegóły grafiki 🔎


Premiery wydawnicze: I–III kwartał 2022

Fotografia portretowa Stanisława Chmielewskiego, Warszawa po 1945

„Dobry Staś” pomaga Żydom

Stanisław Chmielewski udzielił pomocy wielu Żydom. U początków jego działalności miała być obietnica złożona ukochanemu, Władysławowi Bergmanowi. Stanisław obiecał mu, że zaopiekuje się jego matką.

Marek Edelman i Alina Margolis-Edelman na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, Warszawa 24.03.1988

„Czekali na mnie”. Historia ocalenia Aliny Margolis-Edelman

Wincenty i Zofia Tomaszewiczowie, małżeństwo lekarzy, udzielili pomocy córce Aleksandra i Anny Margolisów, przyjaciół ze środowiska łódzkich medyków. Alina zamieszkała u nich po wyjściu z getta warszawskiego.

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Widoczny awers

„Instytut Piękności i Urody” w okupowanej Warszawie

Matylda (Mada) Walter – lekarka, społeczniczka i popularyzatorka zdrowego żywienia, prowadziła salon kosmetyczny, który stał się miejscem udzielania pomocy Żydówkom zbiegłym z getta warszawskiego.

Bogumiła (Maria Ewa) Noiszewska (1885–1942)

„Zadbałem o jego duszę, zatroszcz się o jego ciało”

Ks. Adam Sztark oraz ss. Ewa (Bogumiła Noiszewska) i Marta (Kazimiera Wołowska) udzielali pomocy Żydom w Słonimie na Polesiu (obecnie na terytorium Białorusi). 18 grudnia 1942 r. zostali zamordowani przez Niemców.

Antonina Wyrzykowska

Pomagali Żydom ocalałym z pogromów w Jedwabnem i Szczuczynie

Rodziny Karwowskich i Wyrzykowskich ze wsi Janczewko (powiat łomżyński) od jesieni 1942 r. udzielały pomocy ośmiu Żydom, m.in. Szmulowi Wasersztejnowi, który ocalał z pogromu w pobliskim Jedwabnem.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata [baner]

Przeczytaj więcej (1000+)

Przejdź do katalogu naszej kolekcji – przeczytaj historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady w okupowanej Polsce. Kolekcja Muzeum POLIN, gromadzona od 2007 r., liczy 1000 historii pomocy | ➔