5 lat temu odszedł Władysław Bartoszewski (1922–2015)
„Kto gardzi ludźmi, obojętnie czy czyni to z powodów wyznaniowych, z powodów rasowych, czy z powodu ksenofobii wobec ludzi pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, żydowskiego – ten przede wszystkim gardzi sobą” – Władysław Bartoszewski
Świadek historii, przyjaciel Muzeum POLIN
Przez całe życie imponował swoim zaangażowaniem i postawą. O priorytetach, którymi kierował się Władysław Bartoszewski, świadczy jego działalność w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, a także praca w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, czy walka w powstaniu warszawskim.
Aktywności społecznej dowodzi również długa lista ważnych stanowisk, które piastował po wojnie: był m.in. ambasadorem i senatorem, dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był gorącym zwolennikiem powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.
» Historia Władysława Bartoszewskiego
Przeczytaj historię Sprawiedliwego wśród Narodów Świata
W ostatnich latach życia był członkiem Rady Muzeum POLIN, wspierał muzealne działania edukacyjne – od 2012 r. co roku spotykał się z młodzieżą 4 grudnia, w rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Poraz ostatni spotkaliśmy się podczas obchodów 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Słuchaliśmy jego mądrych słów wypowiadanych przed Pomnikiem Bohaterów Getta, naprzeciw wejścia do Muzeum. Miał wtedy przypięty do płaszcza papierowy żonkil (zobacz zdjęcia powyżej ⤻), symbol zbiorowej pamięci o powstaniu, rozdawany jak co roku na ulicach przez wolontariuszy i wolontariuszki Muzeum. Mówił:
„To nie jest wystąpienie przedstawiciela rządu, tylko człowieka, który był i jest świadkiem wydarzeń historycznych i niezwykłych. To spełnienie mojego życia, że po 72 latach od tamtych wydarzeń mogę o tym mówić w imieniu także nieobecnych”.
Odszedł pięć dni później, 24 kwietnia 2015 r., w wieku 93 lat.
Przeczytaj więcej o Władysławie Bartoszewskim
W Muzeum POLIN pozostaje po Władysławie Bartoszewskim nie tylko pełna szacunku i wdzięczności pamięć, ale także bezcenne dary, które przekazał do muzealnej kolekcji: m.in. medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, dokument nadania mu honorowego obywatelstwa Państwa Izrael, oryginalny pierścień pamiątkowy z getta łódzkiego, fałszywa kenkarta Leona Feinera, czy książki i dokumenty historyczne z okresu II wojny światowej. Część z nich eksponujemy w wystawie stałej Muzeum, inne jedynie wirtualnie.
Z okazji 5. rocznicy śmierci Władysława Bartoszewskiego zachęcamy do obejrzenia tych przedmiotów, a także do lepszego poznania jego życiorysu – historii jednego z pierwszych Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Naszym Czytelnikom i Czytelniczkom polecamy wybrane treści:
- „Bałem się bardzo”. Historia Władysława Bartoszewskiego na Portalu Polscy Sprawiedliwi »
- O Władysławie Bartoszewskim w wirtualnej wystawie „Sprawiedliwi bez Granic” »
- Kryptonim „Żegota”. Działalność Władysława Bartoszewskiego w Radzie Pomocy Żydom »
- Nieznana fotografia Władysława Bartoszewskiego. Przedmiot z kolekcji Muzeum POLIN »