Żegnamy Zbigniewa Mańkowskiego (1929–2020)
Pewnego dnia Ziuta pyta moją matkę: „Czy państwo są zadowoleni z mojej pracy?”. „Tak, jak najbardziej, jesteś staranna, czysta, dobrze gotujesz. Wszystko dobrze”. „No tak, ale Państwo jednej rzeczy nie wiecie. Nie wiecie, że ja jestem Żydówką. Czy w takiej sytuacji będę mogła u Państwa nadal pozostać?”. Dwa zasadnicze dylematy powstały. Pierwszy mojej matki: czy ma prawo moralne ryzykować życie [...] trzech synów, dla chęci ratowania? A drugi dylemat Ziuty, Żydówki: [...] czy ma prawo dla uratowania swojego życia ryzykować te pięć czy ileś osób? […] I tutaj podobno moja matka jej powiedziała: „Wtedy Ziutę tak przygarnęłam do siebie, na tej ławce, pocałowałam: Zostajesz. Będziesz moją córką, będziesz siostrą moich synów”. Tak powiedziała. Zdecydowała. Pytają mnie: „A jak Ty byś się dziś zachował?”. Nie wiem, nie mam pojęcia! Może bym powiedział: „Za duże ryzyko, mam dzieci”. Nie wiem jak bym się zachował, ale wiem jak się zachowałem wtedy – Zbigniew Mańkowski.
Podczas okupacji niemieckiej Zbigniew Mańkowski wraz ze swoimi rodzicami, Bronisławem i Janiną, oraz braćmi, Andrzejem i Jerzym, udzielał pomocy Żydom w Warszawie.
Od wiosny 1942 r. do wybuchu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. w ich domu przy ul. Gimnastycznej 5 na Mokotowie ukrywała się Regina Fern (po wojnie Pankowska), Żydówka ze Lwowa, zwana Ziutą, która początkowo pracowała jako pomoc domowa Mańkowskich. Od 1943 r. schronienie znalazła u nich także Irena Fejgin (Filipowska).
W uznaniu udzielonej im podczas Zagłady pomocy, 3 listopada 1986 r. rodzina Mańkowskich została uhonorowana przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ich historię opublikowaliśmy na Portalu Polscy Sprawiedliwi na podstawie m.in. wywiadu, którego Zbigniew Mańkowski udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2010 roku.
» Przeczytaj i posłuchaj: Historia rodziny Mańkowskich
W latach 1991–2008 inż. Zbigniew Mańkowski pełnił funkcję Sekretarza Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 1992 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Państwa Izrael, a w 2007 r. przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. uczestniczył w gali 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych, która odbyła się w Muzeum POLIN.
Odszedł 24 listopada 2020 r. w wieku 91 lat. Pozostał w naszej pamięci jako Człowiek szlachetny, odważny, mądry i niesłychanie skromny. Pożegnanie zmarłego odbędzie w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, 8 grudnia 2020 r. o godz. 12.00. Wyrazy współczucia składamy córce Elżbiecie, Rodzinie oraz członkom i członkiniom Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.