Żegnamy Ryszarda Zielińskiego (1931–2019)
Zastanawiałem się, jak to możliwe, że [Berkowie] są tacy pogodni. Stracili rodziny, córka daleko… Chyba starali się, żebyśmy ich obecności jako ciężaru nie odczuwali.
– mówił Ryszard Zieliński o rodzinie ocalałych z Zagłady.
Podczas II wojny światowej Ryszard Zieliński wraz z rodzicami, Zbigniewem i Kazimierą, pomagał żydowskiej rodzinie Berków – Kazimierzowi i Paulinie oraz ich córce Jasi. Rodzina uciekła z getta warszawskiego, a następnie ukrywała się w mieszkaniu Zielińskich przy ul. Filtrowej 70 na warszawskiej Ochocie. Przebywali tam do powstania warszawskiego, kiedy razem z Zielińskimi i całą ludnością cywilną dzielnicy zostali zmuszeni przez Niemców do opuszczenia Warszawy. Po wojnie wyemigrowali z Polski.
W uznaniu okazanej pomocy Ryszard Zieliński wraz z rodzicami został 26 maja 1999 r. uhonorowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 23 marca 2008 oraz 11 stycznia 2016 r. udzielił wywiadów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, opowiadając o ocaleniu rodziny Berków. W ostatnich latach życia był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych.
Zmarł 18 lutego 2019 r. w Warszawie w wieku 88 lat.