Wręczenie odznaczenia państwowego dwojgu Sprawiedliwym

sergio, 28 stycznia 2009
W dniu 23 stycznia 2009 r. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP odwiedziła dwie spośród kilkunastu osób, które w listopadzie nie mogły dotrzeć na ceremonię odznaczania Polaków, którzy ratowali Żydów podczas wojny. Ceremonia wręczenia wysokich odznaczeń państwowych odbyła się w warszawskich mieszkaniach polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: pani Lubomiry Karwowskiej i pana Władysława Szafrańca. Obecni byli tam również: prezydencki kapelan ks. Roman Indrzejczyk, pani Ewa Wierzyńska, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, pan Jan Rasiński - Burmistrz Gminy Mokotów oraz pan Wojciech Bartelski - Burmistrz Gminy Śródmieście.

Pani Minister powiedziała: "Zapraszając burmistrzów do udziału w ceremonii, mam nadzieję, że zainspirują oni samorządy do tego, by otaczały opieką tych leciwych, czasem niedołężnych, czasem potrzebujących pomocy bohaterów. Są to ludzie, którzy powinni być stawiani jako wzór dla młodzieży. Sprawiedliwi mogą mówić o tym, co przeżyli, tłumaczyć, czym była wojna i czym grozi rasowa nienawiść. Powinniśmy skorzystać z takiej lekcji. Dlatego właśnie wybieram się, tak jak w ubiegłym roku, w podróż do kolejnych osób, które nie mogły być obecne na uroczystości odznaczania w Teatrze Narodowym. Liczę na to, że tak jak w Warszawie, towarzyszyć mi będą przedstawiciele władz samorządowych".

 

Historie zarówno pani Lubomiry Karwowskiej jak i pana Władysława Szafrańca a opisane przez Teresę Torańską znaleźć można w albumie zamieszczonym na stronie.