Spotkanie uczniów z Katarzyną Meloch

, 16 listopada 2016
Zapraszamy nauczycieli i uczniów na spotkanie z Katarzyną Meloch członkinią Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce, które odbędzie się w Muzeum POLIN już 22 kwietnia.

Katarzyna Meloch, ur. 1932 r., dziennikarka, redaktorka i działaczka środowiska osób ocalonych z Holocaustu. Urodziła się w Warszawie w zasymilowanej, niereligijnej rodzinie żydowskiej jako córka historyka Maksymiliana i Wandy z domu Goldman, filologa klasycznego.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami uciekła do Białegostoku. Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. jej rodzice zostali najprawdopodobniej zamordowani, a ona sama trafiła do domu dziecka przy ulicy Częstochowskiej, na terenie białostockiego getta.

Po pewnym czasie została zabrana przez swego wuja do Warszawy, gdzie również trafiła do getta. Stąd wyszła na aryjską stronę i dzięki Żegocie trafiła do Turkowic na Zamojszczyznę do klasztoru sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które ratowały żydowskie dzieci.

Tam otrzymała fałszywe papiery na nazwisko Irena Dąbrowska, którego używała do 1968 r. W Turkowicach doczekała końca wojny. Następnie wróciła do Warszawy. Jest współzałożycielką i aktywną działaczką Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Jest również współredaktorką czterech tomów książkiDzieci Holocaustu mówią.

W zimowym numerze kwartalnika „Więź” (nr 4/2015 r.) ukazał się przejmujący reportaż Katarzyny Meloch I lalki mają swoje losy.  Autorka opisuje w nim codzienność Holocaustu z perspektywy dziecka. Tekst można przeczytać tutaj.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Jabłońska redaktorka, dziennikarka i sekretarz redakcji kwartalnika „Więź” autorka książki-wywiadu z ks. Janem Kaczkowskim Szału nie ma, jest rak, współautorka książek m.in. Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm, Między konfesjonałem a kozetką.

Zapisy na spotkanie prowadzimy drogą elektroniczną: [email protected].

22 kwietnia 2016, godz. 12:00–14:00 

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem
Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”