Premiera 5. edycji albumu „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci”

Mateusz Szczepaniak, 13 marca 2017
Od wielu lat ceremoniom honorowania Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wysokimi odznaczeniami państwowymi, towarzyszy okolicznościowa publikacja „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci”. Albumy przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich wydano dotychczas w latach 2007, 2008, 2009 i 2013. Premiera piątej edycji miała miejsce 6 marca 2017 r. z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

„Śliczna była noc 4 września 1944 r. (…). Weszłam do chaty, zamknęłam okiennice i drzwi i położyłam się. Widać dobrze od razu zasnęłam, co mi się prawie nigdy nie zdarzało, skoro pukanie, które od drzwi się rozległo, uważałam za sen. Ale nie – ktoś puka. Noc i ktoś puka!” – czytamy we wstępie do najnowszej edycji albumu, w którym przytoczono relację Mieczysławy Faryniak (1903-1990) o udzieleniu schronienia żydowskiej rodzinie Rajców w Dursztynie-Skałce.

Polsko-angielska publikacja zawiera portrety i historie 165 osób uhonorowanych w 2016 r. wysokimi odznaczeniami państwowymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w uznaniu zasług za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydów podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich.

Uroczystości przyznania Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski odbyły się 17 marca 2016 r. w Muzeum Zamku w Łańcucie, z okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, oraz 16 października 2016 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, z okazji 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Zobacz: Sprawiedliwi odznaczeni przez Prezydenta RP w Łańcucie


Album został wydany w grudniu 2016 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego premiera odbyła się 6 marca 2017 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie „Przystanek Historia”, z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

W spotkaniu wzięli udział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dr Mateusz Szpytma oraz zastępczyni dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Jolanta Gumula. Promocji albumu towarzyszyło spotkanie młodzieży z jednym z bohaterów publikacji – Eugeniuszem Szylarem, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.


Zobacz: 30-lecie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata


Albumy „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie Pamięci” można pobrać na naszym portalu lub otrzymać bezpłatnie w wersji papierowej po uprzednim wysłaniu wiadomości na adres sprawiedliwi@polin.pl. Liczba egzemplarzy jest ograniczona.