Kolejni Sprawiedliwi odznaczeni w Warszawie

Klara Jackl, 20 kwietnia 2017
Dziesięć osób zostało pośmiertnie uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Podczas uroczystej ceremonii w Łazienkach Królewskich medale i dyplomy odebrali krewni uhonorowanych.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ambasador Izrela w Polsce, Anna Azari, wręczyła honorowe medale i dyplomy przedstawicielom sześciu rodzin, które w czasie Zagłady niosły pomoc prześladowanym Żydom. „Przyznawanie tych odznaczeń jest dla naszej ambasady świętą misją” – mówiła pani Ambasador.

W ceremonii, oprócz rodzin osób pośmiertnie honorowanych, udział wzięli reprezentanci Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”, przedstawiciele parlamentu, w tym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk, przedstawiciele instytucji państwowych oraz uczniowie warszawskich szkół. 

„Łączy nas wdzięczność wobec tych, którzy w czasach zła i kryzysu wartości zachowali się przyzwoicie” – mówił współorganizator ceremonii, minister Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Głos zabrał także prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, wspominając historie pomocy Żydom, które miały miejsce na terenie nieodległego od Łazienek, Szpitala Ujazdowskiego na Jazdowie.

Podczas uroczystości pośmiertnie odznaczono dziesięć osób. Ceremonii towarzyszyły występy artystyczne.

Pani Marta Nowińska odebrała odznaczenie w imieniu swojej mamy Florentyny Danuty Krzeszewskiej oraz babci – Florentyny Józefy Krzeszewskiej. Kobiety w czasie wojny udzieliły pomocy Stefanowi A. Reicherowi-Carterowi, który w liście skierowanym do gości ceremonii napisał o Krzeszewskich: „błyszczały jak świece w ciemności, która objęła Europę”. 

Roman i Aniela Lipscy, rodzice Sprawiedliwej Zofii Celińskiej, zostali uhonorowani za pomoc, której udzielali Zofii Lewinównie oraz jej wujostwu – rodzinie Kohanów. W imieniu bohaterów odznaczenie odebrał wnuk, Jan Tomasz Lipski.

Wraz z Ambasador Anną Azari odznaczenie dla Zofii Modzelewskiej wręczył prof. Avi Rivkind, syn ocalałej Lei Rivkind. Lea była koleżanką Zofii w gimnazjum w Grodnie. Medal i dyplom odebrała córka Zofii, pani Salomea Jelinowska. „Dla mamy zawsze najważniejszy był człowiek, któremu należy się szacunek, pomoc i życzliwość. Taką postawę nam – dzieciom – przekazała. Cieszę się, że ta jej postawa została zauważona i nagrodzona” – mówiła podczas uroczystości. 

Doktor Tadeusz Stępniewski był lekarzem w Warszawie. W czasie wojny został działaczem Rady Pomocy Żydom „Żegota” – pomagał Żydom, leczył chorych i wykonywał zabiegi likwidujące skutki obrzezania. Odznaczenie dla dra Stępniewskiego odebrała Ewa Morycińska-Dzius, córka. 

W imieniu matki, Natalii Tomczak, medal i dyplom odebrał Bogumił Tomczak. Przed wojną Sprawiedliwa pracowała jako niania u żydowskiej rodziny Engel. W czasie okupacji pomogła swojej pracodawczyni i jej synowi.

Państwo Topolewscy oraz Antonina Hofman przez dwa lata ukrywali w swoim domu w Bieżuniu Miriam Kirszenbaum. Syn ocalałej skierował do uczestników uroczystości list, w którym dziękował za udzieloną pomoc. W imieniu Topolewskich i pani Hofman odznaczenie odebrał Sławomir Topolewski.   

Ceremonia zorganizowana została przez Ambasadę Izraela w Polsce we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w partnerstwie z Muzeum Łazienki Królewskie.