Jak rozmawiać o Sprawiedliwych. Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher 28 Wrzesień 2018
W październiku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się międzynarodowa konferencja dla nauczycieli, edukatorów, osób pracujących z młodzieżą pt.: „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych. Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji”.

Na program konferencji składają się wykłady, dyskusje i warsztaty. Sesje będą prowadzone zarówno przez badaczy Zagłady, jak i nauczycieli oraz edukatorów zajmujących się tą tematyką.

25–27 października 2018 r. (czwartek – sobota)

Wśród zaproszonych specjalistów znajdą się m.in. dr Stephen D. Smith – dyrektor wykonawczy USC Shoah Foundation oraz przewodniczący UNESCO ds. edukacji o ludobójstwie; Stanlee Stahl – wiceprezes Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych, dr Piotr Forecki – wykładowca w Zakładzie Kultury Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Haska – naukowczyni z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS Polskiej Akademii Nauk.

Podczas konferencji zostanie przyznana nagroda im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata – przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce.

Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach towarzyszących:

  • 25.10.2018 – prezentacji kolekcji USC Shoah Foundation New Dimensions in Testimony –  narzędzia edukacyjnego, opartego o nowe technologie, umożliwiającego odbiorcom interakcję z wirtualną relacją Świadka, tak, jakby pomiędzy nimi toczyła się prawdziwa rozmowa.
  • 26.10.2018 – spektaklu Sąsiedzi, których już nie ma przygotowanego w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży.  Porusza on problem zapominania społeczności żydowskiej, która przed wojną mieszkała dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi - prawosławnymi i katolickimi.

Zapraszamy do udziału w konferencji. Rekrutacja trwa do 14.10.2018. Formularz rejestracyjny >>

Program konferencji >>

Udział w konferencji jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia zapewniamy poczęstunek. Każda uczestniczka, każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale w wydarzeniu oraz komplet materiałów konferencyjnych. W trakcie wydarzenia dla uczestniczek i uczestników konferencji wejście na wystawę stałą Muzeum będzie bezpłatne (po okazaniu identyfikatora). Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu ani zakwaterowania podczas konferencji.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: edukacja@polin.pl

Głównym partnerem konferencji jest Ambasada USA w Polsce.

Pozostali partnerzy wydarzenia: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych