Inauguracja projektu „Jan Karski – Niedokończona Misja”

Maria Zawadzka, 14 lipca 2010
13 lipca 2010 roku o godz. 14:45 w Kinie Kultura w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 21) odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Jan Karski – Niedokończona Misja”, poświęconego pamięci o Janie Karskim w 10. rocznicę jego śmierci. Wydarzenia w ramach obchodów, mające inaugurować czteroletni program utrwalania pamięci o Janie Karskim w Polsce i na świecie, organizuje wspólnie Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Historii Polski i innymi partnerami.

We wtorek 13 lipca między 14:45 a 17:00 odbył się panel dyskusyjny poświęcony pamięci o Janie Karskim, prowadzony przez Jarosława Kurskiego. Wzięli w nim udział historycy, dyplomaci oraz społecznicy zajmujący się historią Polski i Holocaustem: prof. Aleksander B. Skotnicki, Bogdan Białek, dr hab. Andrzej Żbikowski, Bożena Łobzowska i Krzysztof Kasprzyk.

Tego samego dnia, od 17:45 do 24:00, odbył się również pokaz filmów dokumentalnych poświęconych Janowi Karskiemu (wstęp wolny), między innymi projekcja fragmentu „Shoah” i „Le Rapport Karski” Claude’a Lanzmanna, dokumentu „Emisariusze” Andrzeja Wolskiego, a także wyprodukowanej przez studio Walta Disneya kreskówki o misji legendarnego kuriera.

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom miała miejsce 6 lipca 2010 o godz. 17:00 prezentacja projektu„Jan Karski – Niedokończona Misja”na posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą; msza św. za duszę Jana Karskiego 11 lipca godz. 10:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15); odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Karskiego 13 lipca o godz. 10:30 przy Krakowskim Przedmieściu 1.

Kierownikiem projektu jest Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Żydów Polskich. Partnerzy projektu: Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Historii Polski, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Ambasada Francji w Polsce, Ambasada USA w Polsce, Fundacja Ambasadorowie Kultury, Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.

Sponsorami medialnymi wydarzenia są: „Gazeta Wyborcza”, TVP INFO, „The Warsaw Voice” i „Wprost”.

Strona projektu “Jan Karski – Niedokończona misja”

Więcej o Janie Karskim, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata: portal ”Polscy Sprawiedliwi” .