Dyrektorzy Muzeum POLIN zostali honorowymi członkami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych
„Za to wszystko co robicie przez tyle lat, za to, że od początku istnienia muzeum prowadzicie program poświęcony Sprawiedliwym. Za to, że przechowujecie i zbieracie relacje ludzi, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów”, mówiła Anna Stupnicka-Bando, prezes PTSwNŚ, wręczając odznaczenia.
38. Konferencja Genealogii Żydowskiej
Wydarzenie odbyło się we wtorek 7 sierpnia 2018 r., w Hotelu Hilton. Konferencja zorganizowana została przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) we współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie i po raz pierwszy odbyła się w Polsce.
Uczestnicy panelu, członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Anna Stupnicka-Bando, Józef Walaszczyk i Irena Senderska-Rzońca, opowiedzieli o pomocy udzielanej Żydom przez nich i ich rodziny w czasie Zagłady, a także odpowiadali na pytania uczestników konferencji.
Dyrektorzy Muzeum POLIN w gronie członków Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych
Panel zwieńczyła uroczystość wręczenia dyrektorowi Muzeum POLIN, prof. Dariuszowi Stoli oraz dyrektorkom muzeum, Jolancie Gumuli i Dorocie Keller-Zalewskiej, honorowych medali i legitymacji członkowskich Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
„Dziękujemy, że wspieracie naszą działalność. Dziękujemy, że urządziliście nasze 30-lecie, że zrealizowaliście wystawę pokazującą sylwetki Sprawiedliwych polskich, że organizujecie spotkania Sprawiedliwych z młodzieżą i dorosłymi. To są czyny które robicie dla nas, o których my nigdy nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że nadal będziecie państwo przechowywali pamięć o Sprawiedliwych”, mówiła Anna Stupnicka-Bando.
Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN, podczas przyjęcia odznaczenia podkreślił rolę Muzeum POLIN w przywracaniu pamięci o Polskich Sprawiedliwych:
„To jest wielki zaszczyt, ale to, co robimy, jest naszym obowiązkiem. Muzeum POLIN to muzeum historii Żydów, ale w tym miejscu musiało znaleźć się miejsce także dla kilku tych, którzy sprawili, że z tragedii Zagłady kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy polskich Żydów ocalało. Przyjmuję z wdzięcznością to wyróżnienie w imieniu całego naszego zespołu”.
W ramach projektu Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci Muzeum POLIN dokumentuje i popularyzuje historie o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie Zagłady. Na portalu Polscy Sprawiedliwi można znaleźć niemal tysiąc historii pomocy, przesłuchać relacje ratujących i ratowanych, zobaczyć ich zdjęcia, obejrzeć wirtualne wystawy.
Przeczytaj więcej:
- 38. Konferencja Genealogii Żydowskiej →
- Historia rodziny Stupnickich [historia pomocy] →
- „Kropla w bezmiarze ludzkich nieszczęść”. Historia Józefa Walaszczyka [historia pomocy] →
- Historia rodziny Krzyształowskich [historia pomocy] →
- Postawy Polaków wobec Żydów podczas Zagłady [opracowanie tematyczne] →