Dyrektorzy Muzeum POLIN honorowymi członkami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych

Klara Jackl / English translation: Andrew Rajcher, 8 sierpnia 2018
Dyrektorzy Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola, Jolanta Gumula i Dorota Keller-Zalewska zostali wyróżnieni honorowym członkostwem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. „Za to wszystko co robicie przez tyle lat, za to, że od początku istnienia muzeum prowadzicie program poświęcony Sprawiedliwym. Za to, że przechowujecie i zbieracie relacje ludzi, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów”, mówiła Anna Stupnicka-Bando, prezes PTSwNŚ, wręczając odznaczenia.

Uroczystość odbyła się we wtorek 7 sierpnia 2018 r. w ramach panelu z udziałem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na 38. Konferencji Genealogii Żydowskiej. Konferencja zorganizowana została przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) we współpracy z Muzeum POLIN w hotelu Hilton w Warszawie.

Uczestnicy panelu, członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Anna Stupnicka-Bando, Józef Walaszczyk i Irena Senderska-Rzońca, opowiedzieli o pomocy udzielanej Żydom przez nich i ich rodziny w czasie Zagłady, a także odpowiadali na pytania uczestników konferencji.

Panel zwieńczyła uroczystość wręczenia dyrektorowi Muzeum POLIN, prof. Dariuszowi Stoli, oraz dyrektorkom muzeum, Jolancie Gumuli i Dorocie Keller-Zalewskiej, honorowych medali i legitymacji członkowskich Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.  

„Dziękujemy, że wspieracie naszą działalność. Dziękujemy, że urządziliście nasze 30-lecie, że zrealizowaliście wystawę pokazującą sylwetki Sprawiedliwych polskich, że organizujecie spotkania Sprawiedliwych z młodzieżą i dorosłymi. To są czyny które robicie dla nas, o których my nigdy nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że nadal będziecie państwo przechowywali pamięć o Sprawiedliwych”, mówiła Anna Stupnicka-Bando.

„To jest wielki zaszczyt, ale to, co robimy, jest naszym obowiązkiem. Muzeum POLIN to muzeum historii Żydów, ale w tym miejscu musiało znaleźć się miejsce także dla kilku tych, którzy sprawili, że z tragedii Zagłady kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy polskich Żydów ocalało. Przyjmuję z wdzięcznością to wyróżnienie w imieniu całego naszego zespołu”, mówił prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.

W ramach projektu Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci Muzeum POLIN dokumentuje i popularyzuje historie o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie Zagłady. Na portalu www.sprawiedliwi.org.pl można znaleźć niemal tysiąc historii pomocy, przesłuchać relacje ratujących i ratowanych, zobaczyć ich zdjęcia, obejrzeć wirtualne wystawy.

Trwająca w dniach 5-10 sierpnia 2018 r. w Hotelu Hilton w Warszawie 38. Konferencja Genealogii Żydowskiej to największe tego typu wydarzenie na świecie, które po raz pierwszy organizowane jest w Polsce. Biorą w niej udział badacze i pasjonaci genealogii żydowskiej z całego świata. Większość tegorocznych uczestników to potomkowie polskich Żydów. Niektórzy do Polski przyjechali po raz pierwszy w życiu. Więcej: www.iajgs2018.org.