Dyrektorzy Muzeum POLIN zostali honorowymi członkami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych

Klara Jackl / English translation: Andrew Rajcher, 8 sierpnia 2018
W ramach 38. Konferencji Genealogii Żydowskiej, największego tego typu wydarzenia na świecie, pierwszy raz zorganizowanego w Polsce, odbyło się wręczenie honorowych członkostw Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uhonorowani zostali dyrektorzy Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola, Jolanta Gumula i Dorota Keller-Zalewska. Sama konferencja była okazją do spotkania dla badaczy, a także pasjonatów genealogii żydowskiej z całego świata. Większość tegorocznych uczestników to potomkowie polskich Żydów, a niektórzy z nich przyjechali do Polski po raz pierwszy w życiu.

„Za to wszystko co robicie przez tyle lat, za to, że od początku istnienia muzeum prowadzicie program poświęcony Sprawiedliwym. Za to, że przechowujecie i zbieracie relacje ludzi, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów”, mówiła Anna Stupnicka-Bando, prezes PTSwNŚ, wręczając odznaczenia.

38. Konferencja Genealogii Żydowskiej

Wydarzenie odbyło się we wtorek 7 sierpnia 2018 r., w Hotelu Hilton. Konferencja zorganizowana została przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) we współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie i po raz pierwszy odbyła się w Polsce.

Uczestnicy panelu, członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Anna Stupnicka-Bando, Józef Walaszczyk i Irena Senderska-Rzońca, opowiedzieli o pomocy udzielanej Żydom przez nich i ich rodziny w czasie Zagłady, a także odpowiadali na pytania uczestników konferencji. 

Dyrektorzy Muzeum POLIN w gronie członków Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych

Panel zwieńczyła uroczystość wręczenia dyrektorowi Muzeum POLIN, prof. Dariuszowi Stoli oraz dyrektorkom muzeum, Jolancie Gumuli i Dorocie Keller-Zalewskiej, honorowych medali i legitymacji członkowskich Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

„Dziękujemy, że wspieracie naszą działalność. Dziękujemy, że urządziliście nasze 30-lecie, że zrealizowaliście wystawę pokazującą sylwetki Sprawiedliwych polskich, że organizujecie spotkania Sprawiedliwych z młodzieżą i dorosłymi. To są czyny które robicie dla nas, o których my nigdy nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że nadal będziecie państwo przechowywali pamięć o Sprawiedliwych”, mówiła Anna Stupnicka-Bando.

Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN, podczas przyjęcia odznaczenia podkreślił rolę Muzeum POLIN w przywracaniu pamięci o Polskich Sprawiedliwych:

„To jest wielki zaszczyt, ale to, co robimy, jest naszym obowiązkiem. Muzeum POLIN to muzeum historii Żydów, ale w tym miejscu musiało znaleźć się miejsce także dla kilku tych, którzy sprawili, że z tragedii Zagłady kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy polskich Żydów ocalało. Przyjmuję z wdzięcznością to wyróżnienie w imieniu całego naszego zespołu”.


W ramach projektu Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci Muzeum POLIN dokumentuje i popularyzuje historie o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie Zagłady. Na portalu Polscy Sprawiedliwi można znaleźć niemal tysiąc historii pomocy, przesłuchać relacje ratujących i ratowanych, zobaczyć ich zdjęcia, obejrzeć wirtualne wystawy.


Przeczytaj więcej: